zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy o ochronie gruntów

11:37, 10.10.2014;   autor: jagr;   źródło: PAP

Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Oznacza to, że ustawa trafi do kosza. Weto podzieliło koalicjantów.


Podziel się:   Więcej

Za odrzuceniem weta głosowało 64 posłów, przede wszystkim z PSL. Stanowisko prezydenta poparło 381 posłów, w tym dwa największe kluby – PO i PiS. Wstrzymało się trzech posłów.

Większość 3/5 niezbędna do odrzucenia weta wynosiła 269 głosów.

Prezydent, który zawetował uchwaloną w czerwcu nowelizację ustawy o ochronie gruntów, argumentował, że dawała ona prawo odrolniania gruntów klas I-III (do wielkości 0,5 ha) samorządom, a nie ministrowi rolnictwa. Obawiał się nadużywania odrolniania do celów komercyjnych, na przykład po to, by tworzyć farmy wiatrowe.

Poprawka w ostatniej chwili

Prezentujący w czwartek w Sejmie stanowisko prezydenta sekretarz stanu w jego kancelarii Olgierd Dziekoński przekonywał, że grunty rolne klas I-III są bardzo cennym dobrem narodowym i stanowią zasób praktycznie nieodwracalny. Nie można więc pozwalać, by nadużywano przypadki ich odrolniania, a na to zezwalałaby przyjęta nowelizacja. Tym bardziej, że zmieniała ona stan prawny obowiązujący zaledwie od 2013 roku.

Weto poparły dwa największe sejmowe kluby - PiS, a także, po dyskusji, Platformy Obywatelskiej. Podczas czwartkowej debaty Henryk Kowalczyk (PiS) przedstawił historię nowelizacji. Przyznał, że po przyjęciu w 2013 roku ustawy o ochronie gruntów, przekazującej decyzje o odrolnianiu ziem klas I-III w ręce ministra, pojawiły się głosy, że jest ona zbyt restrykcyjna. Stąd pojawiła się nowelizacja, która prawo do odrolniania gruntów znajdujących się w obrębie zabudowy zwartej cedowała na samorządy.

Jednak posłowie PSL, jak mówił, w ostatniej chwili zgłosili kolejną poprawkę, wykreślającą sformułowanie o zabudowie zwartej i przesądzającą tym samym, że wszystkie grunty do powierzchni 0,5 ha klas I-III będzie mógł odrolniać samorząd. Ustawa w tej wersji została uchwalona.

– To było ewidentne działanie pod lobby wiatrakowe - powiedział Kowalczyk. – Wyrażamy zadowolenie, że prezydent zauważył intencje zgłaszających poprawkę - dodał.

Zapowiedź złożenia kolejnej nowelizacji

Przedstawiciele PSL nie zgadzali się z tymi argumentami. Występujący w czwartek w imieniu klubu ludowców Mirosław Maliszewski przekonywał, że intencją wnioskodawców było tylko poprawienie zbyt restrykcyjnej ustawy z 2013 roku, utrudniającej rozwój wielu obszarów wiejskich. Z kolei wiatraki i tak zwykle powstają na gruntach niższych klas. Klub PSL konsekwentnie głosował za odrzuceniem weta. Takie samo stanowisko zajął w końcu klub SLD, choć np. Cezary Olejniczak był zwolennikiem weta. Weto poparły natomiast kluby Sprawiedliwej Polski i Twojego Ruchu.

Olgierd Dziekoński w imieniu prezydenta, a także Witold Pahl w imieniu klubu PO zapowiedzieli złożenie kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie gruntów, w przypadku przyjęcia weta. Prezydencki projekt ma już nawet konkretny kształt. Zakłada, że decyzja o odrolnieniu gruntu na poziomie samorządu, a nie ministra rolnictwa, będzie mogła zapaść w przypadku, jeśli będzie to obszar nie większy niż 0,3 ha, położony w obrębie „zwartej zabudowy wiejskiej”, a także w pobliżu dróg publicznych.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
16-09-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych