zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm rozpoczął posiedzenie; zdecyduje ws. utajnienia obrad na czas informacji o cyberatakach

12:37, 16.06.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W środę, po godz. 9 rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, w głosowaniu posłowie mają zdecydować o utajnieniu obrad na czas przedstawienia informacji w sprawie cyberataków na Polskę. O tajność tej części obrad wnioskował premier, wszyscy posłowie muszą być na sali plenarnej.


Podziel się:   Więcej

Podczas jawnej części obrad marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała posłów o przebiegu tajnych obrad Izby. Następnie zarządziła przerwę do godz. 12:00. Z informacji PAP wynika, że obrady w trybie niejawnym zostaną wznowione o godz. 12.45.

Obrady będą przeprowadzone w trybie niejawnym. Wówczas posłowie będą głosować nad rozstrzygnięciem wniosku Prezydium Sejmu o utajnienie obrad.

Regulaminu Sejmu stanowi, że Sejm, na wniosek Prezydium Sejmu lub co najmniej 30 posłów, może uchwalić tajność obrad, jeżeli wymaga tego dobro państwa i rozstrzyga o tajności obrad bez udziału publiczności i przedstawicieli prasy, radia i telewizji, po wysłuchaniu uzasadnienia wniosku - bez debaty.

Uchwała o tajności obrad podejmowana jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Po przegłosowaniu utajnienia obrad, zarządzona zostanie przerwa na przygotowanie sali obrad.

We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że podczas niejawnej części obrad wszyscy posłowie muszą być na sali posiedzeń i nie będzie możliwości zdalnego udziału. Dodała, że po zakończeniu części niejawnej będzie czas na pytania w sprawach bieżących.

Jak zapowiedziało Centrum Informacyjne Sejmu posłowie wchodzący na salę plenarną będą sprawdzani przy pomocy urządzeń detekcyjnych i nie będą mogli wnieść żadnych urządzeń umożliwiających rejestrację lub transmisję obrazu albo dźwięku, czy też nawiązywanie łączności. W Sali Posiedzeń kamery zostaną wyłączone i ustawione tak, aby nie była możliwa rejestracja obrad, wyłączona zostanie też sieć wi-fi.

Rzecznik rządu Piotr Müller wyjaśnił we wtorek, że premier zwrócił się o zwołanie niejawnego posiedzenia izby, aby posłowie mogli zapoznać się z materiałami, które mają „charakter klauzulowany”.

Niejawne posiedzenie Sejmu ws. cyberataków
 
 
 
...
 

Atak hakerski na pocztę Dworczyka


Tydzień temu szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o hakerskim ataku na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony. W oświadczeniu podkreślił, że „w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny”. Dworczyk ocenił, że „z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja i w związku z tym właściwe służby specjalne RP prowadzą wszelkie niezbędne działania wyjaśniające”.

Rzecznik rządu, pytany czy ktoś inny z rządu oprócz szefa KPRM padł ofiarą ataków cybernetycznych, odparł, że na ten moment może powiedzieć tylko, że „jeżeli chodzi o ataki cybernetyczne, to ich skala jest szeroka i nie dotyczy tylko ministra Dworczyka, nie dotyczy tylko członków rządu, nie dotyczy tylko partii PiS, dotyczy szerokiej grupy osób”.

Próby wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili


We wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przekazał na Twitterze, że ktoś podjął próbę wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili.

Do wpisu dołączył zrzut ekranu, na którym widać wiadomość zatytułowaną „Powiadomienie o zagrożeniu uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do osobistych kont użytkowników”. W treści wiadomości zalecono zmianę hasła za pomocą specjalnego formularza, by zabezpieczyć konto pocztowe. Na jej końcu widnieje podpis „Bardzo dziękuję za zrozumienie, Administrator Sejm RP”. Na grafice udostępnionej przez wicerzecznika PiS zwrócono uwagę na adres domniemanego admina – poczta@sej.pl.

Odnosząc się do sprawy dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka przekazał PAP, że „zdarzenie opisane przez jednego z posłów w mediach społecznościowych, zostało zgłoszone do służb informatycznych Kancelarii Sejmu”.

„Wstępna ocena kwalifikuje ten incydent jako próbę wyłudzenia danych. Zdarzenie nie zostało zbagatelizowane, posłowie otrzymali wiadomości przypominające o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w korzystaniu z sejmowych urządzeń elektronicznych. W opinii sejmowych ekspertów od teleinformatyki, zauważalny jest w ostatnim czasie wzrost różnego rodzaju nieuczciwych praktyk wymierzonych w parlamentarzystów” – podkreślił.

Niejawne posiedzenie Sejmu: obrady w szczególnym rygorze dla posłów i dla dziennikarzy

Kalendarz transmisji

Sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych