zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm uchwalił nowelę ustawy ws. kupowania leków przez podmioty gospodarcze

15:36, 19.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy dotyczącą Prawa farmaceutycznego. Głównym celem projektu nowelizacji jest rozszerzenie katalogu leków, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą.


Podziel się:   Więcej

Ostatnio przyjęte zmiany w Prawie farmaceutycznym sprawiały, że niektóre przepisy były niejednoznaczne. Chodzi o przepisy dotyczące dostawy i możliwości kupowania produktów leczniczych przez inne podmioty niż pacjenci. Te podmioty to m.in. domy pomocy społecznej, żłobki, przedszkola, które zakupywały do tej pory produkty lecznicze dla swoich podopiecznych.

W omawianym projekcie zaproponowano umożliwienie tym podmiotom zaopatrywanie się w leki dostępne bez recepty, którymi obrót nie rodzi ryzyka nadużyć.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne głosowało 410 posłów, 7 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.


Do Sejmu trafił projekt ws. kupowania leków przez podmioty gospodarcze


Karczewski: leki są już dostarczane do aptek; problem powinien być rozwiązany
Zgodnie z uchwaloną w kwietniu nowelizacją Prawa farmaceutycznego podmioty inne niż pacjenci lub placówki lecznicze mogą zaopatrywać się w aptece ogólnodostępnej wyłącznie w leki dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych lub w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego.

Na potrzebę nowelizacji uchwalonych w kwietniu przepisów wskazywali m.in. Naczelna Izba Aptekarska i Rzecznik Praw Obywatelskich. Ich zdaniem, uniemożliwiły one m.in. domom pomocy społecznej i szkołom zakup wielu leków bez recepty, wykorzystywanych do leczenia popularnych dolegliwości.

Nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.


Refundacja leków i ustawa o prawach pacjenta tematami Senatu

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
14-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych