zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm uchwalił przepisy o opiece zdrowotnej po brexicie

18:03, 14.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej zakładającą możliwość korzystania z nich w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach, jak przed wyjściem tych krajów z UE. W ustawie jest też przepis gwarantujący dodatek wyjazdowy dla członków zespołów ratownictwa.


Podziel się:   Więcej

Za całością opowiedziało się 441 posłów, nikt nie był przeciw, ośmiu wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne zakłada m.in. możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach jak obowiązujące przed wyjściem tego kraju z UE. Ponadto cudzoziemcy mają być objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce, a ci, którzy nie mogą uzyskać obecnie statusu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, uzyskają ten status.

W uchwalonym brzmieniu ustawy jest też realizacja części zapisów porozumienia z ratownikami medycznymi - gwarancja 30 proc. dodatku wyjazdowego dla członków zespołów ratownictwa medycznego.

W regulacji znalazł się też przepis, że szczepić przeciwko grypie będą mogli także ratownicy medyczni, a kwalifikować do tych szczepień m.in. pielęgniarki i ratownicy.

Inne z przyjętych rozwiązań dotyczy lecznictwa uzdrowiskowego i przewiduje dla branży opcję 70 procent umorzenia lub zapłaty za koszty stałe, które poniosła w wyniku pandemii i lockdownów, a w odniesieniu pozostałych 30 procent rozłożenie w procesie przedłużonego odrobienia do 3 lat.

Sejmowe komisje zarekomendowały odrzucenie poprawek do ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych