zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm uchwalił ustawę regulującą poruszanie się hulajnogami

19:19, 25.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Sejm na czwartkowym posiedzeniu poparł nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która reguluje m.in. status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Regulacja zakłada m.in. wprowadzenie dolnej granicy wieku dla osób korzystających z e-hulajnóg.


Podziel się:   Więcej

Za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw było 414 posłów, przeciw zagłosowało 15, zaś 25 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm odrzucił szereg poprawek zgłoszonych przez kluby KO, Konfederację, Lewicę i koło poselskie Polska 2050 oraz wniosek mniejszości złożony przez posłankę Lewicy Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.

Poprawka Konfederacji zakładała np. obowiązek poruszania się e-hulajnogą po jezdni, gdzie dozwolona prędkość jest nie większa niż 50 km/h, w przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Konfederacja chciała również, by korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych było dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kolejna z poprawek klubu zakładała, że kierujący e-hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych jest obowiązany jechać z prędkością dostosowaną do warunków jazdy.


Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy ws. hulajnóg elektrycznych
Zmiany zapisu dotyczącego minimalnej granicy wieku chciała Lewica. Poprawka zgłoszona przez klub zakładała, że e-hulajnogą będą mogły jeździć dzieci w wieku od 12 lat.

Wyjątkiem miałyby być strefy zamieszkania, gdzie dopuszczona byłaby jazda e-hulajnogą przez dziecko w wieku poniżej 12 lat, ale wyłącznie pod opieką rodziców.


Zgodnie z przyjętą nowelizacją kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.


Ustawa ureguluje status prawny hulajnóg elektrycznych
Według nowych przepisów kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną będzie można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Trzeba będzie jednak jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.


Rząd zajmie się projektem dotyczącym m.in. hulajnóg elektrycznych

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
21-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych