zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm uczcił 50. rocznicę strajku łódzkich włókniarek

20:40, 25.02.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Sejm podjął w czwartek uchwałę ws. uczczenia 50. rocznicy zwycięskiego strajku łódzkich włókniarek. Wyraził w niej „szacunek i podziw dla odwagi, rozwagi i determinacji łódzkich włókniarek” - bohaterek polskiej drogi do demokracji i niepodległości.


Podziel się:   Więcej

W uchwale przypomniano, że „w styczniu 1971 roku łódzkie włókniarki, należące do najgorzej uposażonych w grupie 130 tysięcy pracowników łódzkiego przemysłu lekkiego, zobaczyły na swoich paskach z zarobkami kwoty o 200—300 zł niższe niż poprzednio”.

To kolejne oszustwo, w połączeniu z nieludzkimi warunkami - pracą na trzy zmiany, hałasem, zapyleniem, gorącem - panującymi w zakładach pamiętających przełom XIX i XX wieku, podziałało jak zapalnik uwalniający determinację załóg, które w 80 proc. składały się z kobiet - czytamy.

Jak napisano, „pierwsze maszyny zatrzymano 10 lutego 1971 roku w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. J. Marchlewskiego, niegdyś fabryce Izraela Poznańskiego”.

„Im bardziej władze, najpierw wojewódzkie, a później krajowe, lekceważyły ten protest, tym bardziej narastały jego siła i zasięg. W kulminacyjnym momencie 14 lutego 1971 roku strajkowało w Łodzi 55 tysięcy pracowników z 32 zakładów. Tego też dnia, po porażce delegacji rządowej niższego szczebla, przyjechał do Łodzi premier Piotr Jaroszewicz. Podczas spotkania z robotnikami zarówno Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. J. Marchlewskiego, jak i Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju przekonał się, że włókniarki się nie poddadzą. Mimo zgromadzenia w Łodzi pokaźnych sił wojska i milicji nowa ekipa rządząca nie odważyła się zaatakować kobiet, a ich rozwaga, mimo braku wyrazistego lidera strajku sprawiła, że bunt nie przeniósł się na ulice. Pamięć o grudniowej masakrze była zbyt świeża. 15 lutego, późnym wieczorem, ogłoszono decyzję Rady Ministrów o powrocie z dniem 1 marca do cen sprzed grudnia 1970 roku. Włókniarki wygrały” - podkreślono.

Uchwały okolicznościowe


Sejm podjął też w czwartek uchwałę ws. uczczenia Władysława Żeleńskiego w setną rocznicę śmierci. Żeleński - kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog należący do najwybitniejszych polskich twórców muzycznych XIX wieku zmarł 23 stycznia 1921 roku. Sejm oddał mu hołd Żeleńskiemu chcąc „ przywrócić mu należytą rangę w panteonie twórców narodowych jako wybitnemu kompozytorowi i przedstawicielowi polskiej muzyki neoromantycznej”.
Uchwała głosi, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 50. rocznicę tego zwycięskiego strajku wyraża szacunek i podziw dla odwagi, rozwagi i determinacji łódzkich włókniarek — dzielnych i mądrych bohaterek polskiej drogi do demokracji i niepodległości”.


Sejm uczcił 50. rocznicę Grudnia '70
  
Posłowie uczcili ponadto Józefa Brandta, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XIX w. w 180. rocznicę urodzin. Sejm wyraził „uznanie dla dorobku twórczego artysty oraz wielkiego wkładu w ocalenie polskiej tożsamości i świadomości narodowej”.

Józef Brand urodził się 11 lutego 1841 r. Był jednym z pięciu - obok Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Józefa Chełmońskiego i Henryka Siemiradzkiego - „najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku”.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych