zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kontrowersje wokół rządowego projektu

Sejm utrzymał zakaz uboju rytualnego

12:55, 12.07.2013;   autor: kapi, em|en;   źródło: PAP

Sejm nie przyjął rządowego projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny, tym samym zakaz ten został utrzymany. Los projektu do ostatniej chwili był niepewny, a sam dokument budził spore kontrowersje.


Podziel się:   Więcej

Rządowy projekt dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni. Wprowadza jednak zakaz stosowania podczas uboju rytualnego tzw. klatki obrotowej, w której zwierzę jest zamykane i unieruchamiane w celu poderżnięcia mu gardła.

Projekt miał być głosowany w Sejmie w czerwcu. Głosowanie jednak odroczono – oficjalnie ze względu na brak opinii MSZ do jednej z poprawek. Chodziło o zgodność propozycji z prawem UE. Nieoficjalnie jednak posłowie PO przyznawali, że jednym z powodów odłożenia głosowania był brak jednomyślności w ich klubie.

Przeciwko rządowym rozwiązaniom opowiadał się m.in. szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki, wiceszef komisji rolnictwa Artur Dunin oraz grupa posłów, którzy zasiadają w parlamentarnym zespole przyjaciół zwierząt.

Resort rolnictwa przekonuje, że utrzymanie zakazu uboju rytualnego może mieć poważne skutki dla polskiej gospodarki i grozi utratą tysięcy miejsc pracy w rolnictwie i jego otoczeniu.

Z kolei przeciwnicy rządowego projektu argumentują, że przez 6 miesięcy obowiązywania zakazu uboju rytualnego nie obniżył się poziom zatrudnienia w polskich ubojniach, nie straciliśmy także rynków zewnętrznych.

Przekonują też, że nie można zasłaniać się koniecznością certyfikacji mięsa na Bliski Wschód, jeżeli chodzi o wspólnoty muzułmańskie, bo z różnych odmian tzw. uboju halal przynajmniej trzy czwarte to produkty, które pochodzą z uboju z tzw. ogłuszeniem równoległym, tzn. że zwierzę nie ma świadomości w momencie zabicia.
 
 
 
...