zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm wznowił obrady; zajmie się projektami ws. walki z epidemią

09:05, 21.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejm wznowił odroczone we wtorek obrady. Posłowie zajmą się m.in. projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID–19, a także wysłuchają informacji premiera na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.


Podziel się:   Więcej

Pierwotnie Sejm miał zająć się projektem PiS, a także propozycjami KO, PSL i Lewicy związanymi z walką z koronawirusem oraz wysłuchać informacji premiera na posiedzeniu we wtorek.

Jednak na początku porannych obrad szef klubu KO Cezary Tomczyk wystąpił z wnioskiem formalnym o odroczenie obrad Sejmu przynajmniej do środy, aby – jak mówił – posłowie mogli spokojnie zapoznać się z projektem ustawy PiS dot. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID–19. Projekt wpłynął do Sejmu w poniedziałek późnym popołudniem.

– Niestety znowu jest tak samo, wczoraj o godz. 18 wpłynął projekt ustawy, który liczy 45 stron, rozmawiamy o jednej z najpoważniejszych spraw teraz, czyli o kwestii Covid–19 i w tej ustawie są oczywiste buble. Składam wniosek formalny o odroczenie obrad przynajmniej do jutra, żebyśmy mogli w spokoju nad tą ustawą popracować – mówił Tomczyk.

W głosowaniu nad wnioskiem o odroczenie obrad udział wzięło 425 posłów, „za” głosowało 218 posłów, „przeciw” – 207, nikt nie wstrzymał się od głosu; nie głosowało 35 posłów. – Rozumiem, że zwolennicy obstrukcji sejmowej i odwlekania ustawy, na którą czekają Polacy zwyciężyli – zakomunikował po ogłoszeniu wyników głosowania wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Sejm poparł wniosek KO o odroczenie obrad. Terlecki zarządził przerwę na Konwent Seniorów
Za wnioskiem KO zagłosowało 132 posłów KO (dwóch nie głosowało), 46 posłów Lewicy (także dwóch nie głosowało) oraz 29 posłów PSL–Kukiz15 (nie głosował Marek Sawicki). „Za” opowiedziało się również dziewięciu posłów Konfederacji (dwóch posłów Konfederacji nie głosowało) oraz dwóch posłów niezrzeszonych (m.in. Hanna Gill–Piątek, reprezentująca ruch Szymona Hołowni Polska 2050). Przeciwko wnioskowi o odroczenie obrad głosowało 207 z 235 posłów PiS; 28 posłów klubu PiS nie wzięło udziału w głosowaniu.

Po zwołanym po głosowaniu Konwencie Seniorów Terlecki podkreślił, że klub KO „postanowił zatrzymać obrady”. – Sejm większością głosów uznał, że obrady odłożymy do jutra. Zaproponowałem rozwiązanie kompromisowe – kilkugodzinną przerwę na to, aby PO mogła przedyskutować w swoim gronie projekty noweli ustawy (...). PO nie zgodziła się na to – poinformował wicemarszałek.

Do Sejmu wpłynął projekt dot. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym COVID-19
Projekt PiS

Projekt PiS zakłada wyłączenie odpowiedzialności karnej za działania lecznicze medyków, gdy są one podejmowane w celu zwalczania epidemii COVID–19. Ale, jeśli osoba wykonująca zawód medyczny doprowadzi do śmierci pacjenta lub do ciężkiego uszczerbku na jego zdrowiu w wyniku rażącego nadużycia uprawnień lub rażącego niedopełniania obowiązków, to będzie podlegała odpowiedzialności karnej.

Ponadto zgodnie z projektem, osobom skierowanym do walki z koronawirusem przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 proc. (dotychczas było to 150 proc.) przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy. W projekcie zaznaczono, że wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie, które osoba skierowana do pracy przy zwalczaniu epidemii otrzymała w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym wydana została decyzja o skierowaniu jej do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Projekt zakłada też wydłużenie okresu realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są obecnie niedostępne. Projekt Lewicy i PSL

Posłowie rozparzą też projekt Lewicy, który zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa np. za pomocą maseczki w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Sejm zajmie się także projektem ustawy „premia dla bohatera”, autorstwa PSL, który zakłada przyznanie comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 zł dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa.

Projekt rozporządzenia. Obowiązek zakrywania ust i nosa w strefie czerwonej i żółtej
Projekt KO

Harmonogram obrad przewiduje także rozpatrzenie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID–19, który przygotował klub KO. Projekt ma pomóc samorządom sprawniej działać w czasie pandemii. Zakłada on, że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID–19 – gdy zamawiającym jest jednostka samorządu terytorialnego – nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.

Informacja premiera nt. stanu przygotowania państwa na epidemię

Po debacie nad projektami przewidziane jest wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, który ma przedstawić informację na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich

W porządku obrad Sejmu jest także wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, głosowana będzie kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej–Bluszcz, jedynej zgłoszonej kandydatki na RPO.

1050 organizacji społecznych popierających kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz zwróciło się do marszałek Elżbiety Witek i Prezydium Sejmu o umożliwienie kandydatce na RPO wystąpienia na sejmowej sali obrad przed głosowaniem nad jej kandydaturą.

9 września upłynęła 5-letnia kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, ale – zgodnie z ustawą o rzeczniku Praw Obywatelskich – nadal pełni on tę funkcję, do czasu powołania swego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

Będą wnioski o ukaranie posłów Konfederacji za złamanie ustaleń Prezydium Sejmu