zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejm w tym tygodniu powoła członków komisji ds. pedofilii

17:43, 25.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Będziemy się starać, aby na tym posiedzeniu została powołana komisja ds. zwalczania pedofilii; terminem zgłaszania tych kandydatów zapewne będzie połowa tygodnia – poinformował w poniedziałek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.


Podziel się:   Więcej

Terlecki. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, komisja ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii ma być organem „niezależnym od innych organów władzy państwowej” i składać się siedmiu członków – trzech powołanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jednego powołanego przez Senat również większością trzech piątych głosów oraz po jednym powołanym przez: premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka.

Sejm w środę rozpocznie trzydniowe posiedzenie. – Będziemy też starać się, aby na tym posiedzeniu Sejmu została powołana komisja ds. zwalczania pedofilii – powiedział Terlecki na briefingu prasowym.

– Kandydaci zostaną przedstawieni Sejmowi. Naprzód oczywiście zostanie ogłoszony termin zgłaszania tych kandydatów, zapewne do połowy tygodnia i potem będziemy mogli jeszcze na tym posiedzeniu powołać komisję – dodał.

Premier: Rząd zdecydował o powołaniu komisji ds. badania problemu pedofilii
Pytany, czy na decyzję miała wpływ emisja filmu braci Tomasza i Marka Sekielskich – „Zabawa w chowanego” opisującego przypadki pedofilii wśród księży – Terlecki przyznał, że „film z pewnością zmobilizował i opinię publiczną i parlament do tego, żeby ta komisja wreszcie powstała i zaczęła działać”.

Dodał, że komisja nie będzie się zajmować tylko pedofilią. – To też kwestia zaniechań czy zaniedbań wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie – zaznaczył.

Kandydaci do komisji

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki powołał do komisji Elżbietę Malicką; w ubiegłym tygodniu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powołał pierwszego członka tej komisji – dr. hab. Błażeja Kmieciaka. Prezydent Andrzej Duda z kolei do komisji powołał Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty. Za powołaniem komisji podczas głosowania w Sejmie ubiegłej kadencji opowiedziała się większość polityków zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji.

Prezydent powołał Justynę Kotowską do państwowej komisji ds. pedofilii
Zadania komisji

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

Premier zapowiedział powstanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii w maju 2019 r. po premierze pierwszego filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W ub. sobotę miała miejsce premiera na kanale YouTube drugiego filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich – opisującego przypadki pedofilii wśród księży – „Zabawa w chowanego”. Z kolei w środę wieczorem w TVP wyemitowano film Sylwestra Latkowskiego „Nic się nie stało”, w którym opisano kulisy przestępstw Krystiana W., ps. Krystek, działającego w Trójmieście. Mężczyzna był określany przez media mianem „łowcy nastolatek”.

Prezydent apeluje o szybkie powołanie przedstawicieli parlamentu i premiera w komisji ds. pedofilii

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych