zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Pięciu kandydatów PiS

19:27, 02.12.2015;   autor: pw, msies;   źródło: PAP, IAR

Sejm wybrał w środę Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego i Mariusza Muszyńskiego, Julię Przyłębską i Piotr Pszczółkowski na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Platforma Obywatelska zapowiedziała, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego sejmowe uchwały o dzisiejszym wyborze Trybunału.


Podziel się:   Więcej

Henryka Ciocha poparło 236 posłów – cały PiS, dwóch posłów Kukiz'15 i dwóch niezrzeszonych. Większość bezwzględna, konieczna do wyboru, wynosiła 205 głosów. Przeciw zagłosowało 167 posłów z PO, Nowoczesnej i PSL. Klub Kukiz'15 w większości nie głosował.

Kandydaturę Lecha Morawskiego poparło 232 posłów – 228 z PiS, 2 z klubu Kukiz'15 i 2 niezrzeszonych. Przeciw głosowało 156 posłów, głównie z PO, PSL i Nowoczesnej. Wstrzymało się 4 posłów Kukiz'15. Większość członków tego klubu nie wzięła udziału w głosowaniu.

Mariusz Muszyński został poparty przez 236 posłów, 231 z PiS, 3 z Kukiz'15 i 2 niezrzeszonych. Przeciw było 170 posłów, głównie z Nowoczesnej, PO i PSL. Wstrzymało się 4 posłów formacji Pawła Kukiza. Większość członków tego klubu nie wzięła udziału w głosowaniu.

Julię Annę Przyłębską na sędziego Trybunału Konstytucyjnego poparło 234 posłów, 231 z PiS, 1 z Kukiz'15 i 2 niezrzeszonych. Przeciw było 166 posłów, głównie z Nowoczesnej, PO i PSL. Wstrzymało się 7 posłów formacji Pawła Kukiza. Większość członków tego klubu nie wzięła udziału w głosowaniu.

Kandydaturę Piotra Pszczółkowskiego poparło 233 posłów – prawie cały klub PiS, jeden z Kukiz'15 i dwóch niezrzeszonych. Przeciw zagłosowało 166 posłów – wszyscy biorący udział w głosowaniu z klubu PO, Nowoczesnej i PSL oraz jeden poseł niezrzeszony i jedna posłanka PiS. Wstrzymało się siedmiu posłów z Kukiz'15, ale większość tego ugrupowania nie głosowała.

Sejm wybrał sędziów Trybunału Konstytucyjnego w miejsce trzech, których kadencja wygasła wcześniej i dwóch, których kadencja upłynęła w listopadzie. Poprzedni Sejm znowelizował ustawę o Trybunale Konstytucyjnym i wybrał wszystkich pięciu sędziów. W ubiegłym tygodniu Izba unieważniła uchwały o ich powołaniu.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny ma orzekać w sprawie wyboru pięciu sędziów przez posłów poprzedniej kadencji. W przyszłą środę, 9 grudnia sędziowie zbadają zaś konstytucyjność nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.
 
 
 
...
 
( fot. PAP/Jacek Turczyk )
Burzliwe obrady Sejmu

Wniosek o zamknięcie posiedzenia złożył szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann, ponieważ jak mówił, posiedzenie zostało zwołane z naruszeniem regulaminu Izby. Zostać miało ono zwołane z naruszeniem art. 171 Regulaminu Sejmu, który dotyczy obowiązku marszałka Sejmu zawiadamiania odpowiednich organów państwa o planowanym posiedzeniu Izby najpóźniej siedem dni przed tym posiedzeniem.

– Takiego bałaganu ta instytucja nie widziała nigdy powiedział po przerwie poseł Andrzej Halicki (PO). Zarzucił marszałkowi, że nadal posłowie nie uzyskali odpowiedzi na pytanie czy posiedzenie Sejmu zostało zwołane prawidłowo i zażądał odpowiedzi na piśmie. Jednak Marek Kuchciński odrzucił wniosek i argumentację posła PO.

– Dlaczego pan łamie prawo, nie respektuje postanowienia Trybunału Konstytucyjnego? – zwrócił się z wnioskiem formalnym do marszałka Sejmu poseł Cezary Grabarczyk z PO.

Sejm odrzucił wniosek o odroczenie głosowania nad powołaniem nowych sędziów TK. Przy obecnych 440 posłach, „za” było 206, „przeciw” – 233, wstrzymał się jeden. Następnie Sejm w głosowaniu dołączył do porządku obrad wybór sędziów TK. Za 234 posłów, przeciw 206.
Posłanka Platformy Obywatelskiej Henryka Krzywonos-Strycharska (fot. PAP/Jacek Turczyk)
„Konstytucja, konstytucja”

Po tym gdy marszałek przeszedł do punktu dot. wyboru sędziów, posłowie opozycji zaczęli wyrażać głośny sprzeciw, posłanka PO Agnieszka Pomaska weszła na mównicę zapowiadając wniosek formalny.

Marek Kuchciński (PiS) nie dopuścił do zgłaszania wniosków formalnych, bo - jak uzasadniał – posłowie nadużywają tej możliwości. Posłowie opozycji zaczęli uderzać w pulpity i tupać. W końcu Kuchciński ogłosił pięciominutową przerwę w obradach i zwołał Konwent Seniorów. Opozycja skandowała „konstytucja, konstytucja”. W trakcie przerwy posłowie opozycji nadal skandowali: „konstytucja, konstytucja”, „precz z komuną”.

Posłanka PO Henryka Krzywonos-Strycharska trzymając egzemplarz konstytucji krzyczała, że „jest jej wstyd za taki Sejm”. – Kiedyś za taką konstytucję byście życie oddali – wołała w stronę posłów PiS.
Rekomendacja kandydatów na sędziów

Przed głosowaniami zgłoszonych przez PiS kandydatów przedstawił poseł Ast. Jak mówił, „osoby te w sposób oczywisty – jak wynika z ich biografii, życiorysów i ich ścieżki kariery zawodowej – gwarantują dobre wykonywanie funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego”. Dodał, że „z pełną odpowiedzialnością” kandydatów tych rekomenduje. – Jestem zaszczycony, że w imieniu klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mogę państwu zarekomendować tak znakomitych kandydatów – dodał Ast.

Trzaskowski: depczecie konstytucję z niespotykaną do tej pory hucpą

Występujący w debacie w imieniu PO Rafała Trzaskowski stwierdził, że dziś nie chodzi o wybór pięciu sędziów TK ani o tryb ich wyboru, ale o to, że „większość sejmowa kwestionuje konstytucję RP i rzecz, która jest dla demokracji absolutnie święta, a mianowicie trójpodział władzy”. Nawiązując do ułaskawienia b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego, Trzaskowski powiedział, że prezydent Andrzej Duda uzurpuje sobie władzę, którą mają tylko i wyłącznie sądy, a PiS - władzę sądu konstytucyjnego. – To jest po prostu zamach na demokrację – dodał.

Trzaskowski podkreślił, że podział władzy jest absolutnie kluczowy dla zachowania wolności. – Wy depczecie konstytucję z niespotykaną do tej pory hucpą. Różnym rządom się zdarzało odrobinę pychy, natomiast wy w kilka dni przebiliście 25 lat polskiej wolności, jeśli chodzi o to. Łamiecie konstytucję w sposób absolutnie spektakularny – zarzucał PiS polityk PO.

Zwrócił też uwagę na wypowiedź szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego z debaty w dniu exposé premier Beaty Szydło, który deklarował, że będzie tolerował pewne odchylenia od normy. – Będziemy odchyleniem od normy – oświadczył Trzaskowski, mówiąc, że PO będzie stać na straży praworządności, bronić praw opozycji, mniejszości i mediów publicznych.
Kukiz'15 chce likwidacji TK

Stanisław Tyszka oświadczył, że klub Kukiz'15 jest za rozpoczęciem debaty nad reformą sądownictwa konstytucyjnego i o przekazanie kompetencji TK do Sądu Najwyższego. Jak mówił, jego klub nie będzie „wyznaczać sędziów, którzy musieliby stać na straży obecnie obowiązującej, złej dla Polaków konstytucji”. Dlatego jego klub proponuje poważną dyskusję o likwidacji TK i przekazanie jego kompetencji do badania konstytucyjności ustaw do Sądu Najwyższego. – Bardzo nas cieszy, że jeden z kandydatów zgłoszonych przez PiS, prof. Lech Morawski proponuje tego typu reformę czyli likwidację TK i przekazanie kompetencji do SN – dodał.

Petru: narażacie prezydenta na Trybunał Stanu

Według szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru, forsowanie przez PiS wyboru nowych sędziów TK narazi prezydenta Dudę na Trybunał Stanu – to prezydent odbiera przysięgę od sędziów TK, bez złożenia przysięgi nie mogą oni orzekać. – Skąd pewność, że sędziowie wybrani przez poprzedni układ koalicyjny nie będą służyć ojczyźnie, a ci, którzy mają być wybrani dzisiaj, będą? Poczekajcie do jutrzejszego orzeczenia TK, wtedy nie będzie ryzyka, że narażacie prezydenta na Trybunał Stanu – mówił.

Kosiniak_Kamysz: Polacy „potrzebują dziś aktywności prezydenta”

Mianem „smutnego spektaklu zmierzającego do stopniowej marginalizacji Trybunału Konstytucyjnego, ale i konstytucji” nazwał całą sprawę Krzysztof Paszyk (PSL). Szef tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz po raz kolejny wezwał prezydenta Dudę do zajęcia stanowiska ws. sytuacji powstałej wokół TK. Jak podkreślił, Polacy „potrzebują dziś aktywności prezydenta”.