zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Elżbieta Witek wybrana marszałkiem Sejmu

15:32, 12.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

We wtorek po południu Sejm wznowił obrady i przeprowadził wybór marszałka Sejmu. Klub PiS zgłosił kandydaturę Elżbiety Witek. Była to jedyna kandydatura na tę funkcję. Głosowanie nad kandydaturą poprzedziły wystąpienia przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych.


Podziel się:   Więcej

Marszałek senior Antoni Macierewicz przeprowadził wybór marszałka Sejmu. Za kandydaturą Elżbiety Witek głosowało 314 posłów, przeciw – 11, wstrzymało się od głosu – 134 posłów

– To wyróżnienie i zobowiązanie, jestem ogromnie zaszczycona, bo głosowali też posłowie spoza mojego klubu, dziękuję – powiedziała Elżbieta Witek po wyborze.

W głosowaniu wzięło udział 459 posłów; większość bezwzględna wynosiła 230 głosów. Elżbietę Witek poparło 314 posłów, przeciw - 11, wstrzymało się - 134, jeden poseł nie głosował.

Prócz posłów PiS, za marszałek zagłosowało 48 posłów Lewicy i 30 posłów PSL. Przeciw byli wszyscy posłowie Konfederacji, a wstrzymali się posłowie KO.Inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji
 
 
 
...
 
Budka: nie będziemy głosować przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek

Koalicja Obywatelska szanuje prawo większości sejmowej do zgłoszenia kandydata na marszałka Sejmu, dlatego nie wystawiamy swojej kandydatury, nie będziemy też głosować przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek (PiS) – powiedział przed wyborem marszałka Sejmu IX kadencji poseł KO Borys Budka.

– Jesteśmy przekonani, że prawo większości w tej Izbie będzie tak samo szanowane przez państwa przedstawicieli w drugiej z Izb polskiego parlamentu, a mianowicie w Senacie – dodał poseł KO.

Budka wskazywał, że przed nową marszałek Sejmu stoją bardzo ważne wyzwania i konieczność przestrzegania prawa. Podkreślił też, że opozycja oczekuje niezwłocznego wykonania wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i upublicznienia list poparcia sędziów-kandydatów do KRS.

– Od marszałka Sejmu oczekujemy również elementarnej przyzwoitości i niekarania posłów opozycji tylko dlatego, że w swoich wystąpieniach powiedzą o czymś, co nie spodoba się tym, czy innym działaczom partyjnym – oświadczył poseł KO. Innym oczekiwaniem wobec marszałka Sejmu – jak mówił – jest to, by debata parlamentarna wróciła do elementarnych standardów, których brakowało w parlamencie pod rządami Marka Kuchcińskiego.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
08-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych