zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejm wzywa władze Rosji do uwolnienia Nawalnego i jego współpracownikó

19:52, 21.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Sejm podjął w czwartek uchwałę, w której wezwał władze Federacji Rosyjskiej do zaprzestania represji wobec Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników oraz niezwłocznego uwolnienia zatrzymanych.


Podziel się:   Więcej

Za przyjęciem uchwały głosowało 438 posłów, przeciw był jeden poseł (Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji), jeden poseł (Dobromir Sośnierz, także z Konfederacji) wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału 19 posłów (7 z Konfederacji).

Sejm potępił w uchwale działania rosyjskich władz wobec dysydenta oraz wezwał władze Federacji Rosyjskiej do „zaprzestania represji wobec Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników oraz niezwłocznego uwolnienia zatrzymanych".

„Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wzywa władze Federacji Rosyjskiej do przeprowadzenia obiektywnego śledztwa w sprawie próby otrucia Aleksieja Nawalnego i ukarania sprawców tego czynu” – czytamy w dokumencie.

Uchwała wzywa ponadto władze na Kremlu do „poszanowania podstawowych zobowiązań wobec swoich obywateli, wynikających z przyjętych aktów prawa międzynarodowego”.


Spychalski: Tylko nacisk na Rosję może doprowadzić do uwolnienia Nawalnego


Szefowie unijnych instytucji wzywają do uwolnienia Aleksieja Nawalnego
Projekt uchwały przygotowało Prezydium Sejmu. Za jej przyjęciem głosowali zgodnie posłowie: PiS, Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej i Lewicy.

Krytycznie o treści uchwały wypowiadali się przed głosowaniem posłowie Konfederacji: Janusz Korwin-Mikke i Krystian Kamiński, który zaproponował własną wersję dokumentu, znacznie łagodniejszą, niż propozycja Prezydium Sejmu.Prezydent i premier apelują o „międzynarodową solidarność” po zatrzymaniu Nawalnego

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
31-01-2023
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych