zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Przyjęto również informację nt. wyników szczytu UE

Sejm za ratyfikacją paktu fiskalnego

11:16, 20.02.2013;   autor: jagr, em|en;   źródło: PAP

Posłowie przyjęli projekt ustawy zezwalającej na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego, a także informację premiera na temat negocjacji ws. unijnego budżetu na lata 2014-20.


Podziel się:   Więcej

Za ustawą zezwalającą na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego głosowało 282 posłów, 155 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

We wcześniejszych głosowaniach posłowie poparli wniosek o nieodsyłanie projektu ustawy ponownie do komisji; nie zgodzili się także na odrzucenie projektu w całości, o co wnioskowały kluby PiS i SP. Za odrzuceniem projektu było 155 posłów, przeciw było 282, nikt się nie wstrzymał.

Przed głosowaniem Szczerski pytał Jarosława Gowina, „czy jest pewny, że pakt fiskalny uchwalany w tym trybie (zwykłej większości) jest zgodny z konstytucją?”. – Czy pan jest tego pewny i może zaświadczyć, jako minister sprawiedliwości, że uczestniczymy w procedurze zgodnej z konstytucją? Naszym zdaniem uchwalamy pakt, co do treści i trybu niezgodny z polską konstytucją – powiedział Szczerski.

Również posłanka Solidarnej Polski Marzena Wróbel krytykowała pakt fiskalny. – Mówię do partii rządzących i opozycji lewicowej. Chcecie oddać polską suwerenność za nic, za zasiadanie przy stole, przy którym nawet nie będziecie mogli się odezwać i przy którym nie będziecie o niczym decydować. Oddajecie nawet nie za miskę soczewicy naszą suwerenność budżetową – podkreśliła.

Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar powiedział, że „z ekspertyz, które zlecił rząd wynika jednoznacznie, że tryb przewidziany w art. 89 konstytucji jest w tym przypadku trybem właściwym”.

Szpunar zapewnił, że „pakt fiskalny w żadnym stopniu nie przekazuje kompetencji władzy państwowej na poziom międzynarodowy”. – Pakt fiskalny w żaden sposób nie oddaje polskiej suwerenności (...). Nie ma żadnego postanowienia, które by zagrażało polskiej suwerenności – dodał.

Szczerski domagał się ogłoszenia przerwy i zwołania posiedzenia Konwentu Seniorów. Domagał się, by z mównicy sejmowej wystąpił konstytucyjny minister „i ogłosił, że rząd jest przekonany o tym, że postępujemy zgodnie z konstytucją”. – Musimy taką deklarację otrzymać, bo jest ona wiążąca także w sensie odpowiedzialności konstytucyjnej – mówił Szczerski. Wniosek o przerwę nie uzyskał poparcia Sejmu.

Głos zabrał jednak Jarosław Gowin. – Ministerstwo Sprawiedliwości ocenia, że ten tryb jest zgodny z konstytucją – zapewnił.

Tryb opisany w art. 89 konstytucji zakłada głosowanie w sprawie ustawy ratyfikacyjnej zwykłą większością głosów. Zdaniem PiS i Solidarnej Polski, należałoby zastosować tu art. 90 konstytucji, zgodnie z którym Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Zgodnie z tym trybem, przyjęcie w Sejmie ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji takiej umowy odbywa się większością 2/3 głosów (podobnie w Senacie wymagana jest większość 2/3).

Minister finansów Jacek Rostowski pytany był o zapowiedź PiS zaskarżenia ustawy zezwalającej na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego do Trybunału Konstytucyjnego. – Bardzo proszę, Trybunał Konstytucyjny jest oczywiście od tego, by rozwiewać wszelkie wątpliwości, ale myślę, że ustaw, które są przed Trybunałem ze zgłoszenia Pis już jest tyle, że na pewno nie będzie Trybunałowi brakować pracy. Mam wrażenie, że te działania i te zabiegi są czysto PR-owskie, ale oczywiście każda grupa (...) posłów ma prawo zaskarżyć – powiedział Rostowski.
 
 
 
...
 
„Udział w pakcie fiskalnym wzmocni pozycję Polski w Europie”

We wtorkowej debacie na temat paktu fiskalnego premier Donald Tusk podkreślił, że Polacy czują się odpowiedzialni za bezpieczeństwo całej Europy, o czym świadczy to, że pakt fiskalny – krytycznie oceniany przez prawą część sceny politycznej – cieszy się blisko 50-proc. poparciem społecznym.

Minister finansów Jacek Rostowski przekonywał, że udział w pakcie fiskalnym wzmocni pozycję Polski w Europie podczas debaty nad przebudową strefy euro i całej UE.

„Nie” paktowi fiskalnemu w trakcie debaty powiedziały PiS i Solidarna Polska. PiS zapowiedziało zaskarżenie paktu do Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówił we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński, „pakt fiskalny w istotny sposób ogranicza naszą suwerenność, bez żadnego uzasadnienia dla polskich interesów”. – Jeżeli ma być przyjęty, to w trybie przyjętym przez konstytucję, czyli musi to być 2/3 głosów. W przeciwnym razie będziemy traktowali tę decyzję, jako non est, taką, która nigdy nie została podjęta – podkreślił Kaczyński.
Przyjęto informację nt. wyników szczytu UE

Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie informacji premiera ws. budżetu, o co wnioskowały kluby PiS i Solidarnej Polski. Za odrzuceniem informacji głosowało 154 posłów, 279 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Szef rządu przedstawiając we wtorek informację nt. niedawnego szczytu ws. nowego unijnego budżetu przekonywał, że korzystny dla Polski kształt następnego budżetu UE to efekt długoterminowej strategii Polski, zakładającej m.in. zyskanie wsparcia europejskich instytucji dla polityki spójności. Jak mówił, wynegocjowanie dużych środków z unijnego budżetu to efekt m.in. dobrych sojuszy, jakie zawarł nasz kraj.

Posłowie koalicji chwalili negocjacje rządu ws. nowego budżetu UE. – Nie ma sensu powtarzać od rana do wieczora, a nawet przez sen, że nam, pokiereszowanym przez historię od Europy należy się wszystko, ale my Europie niczego dawać nie musimy, bo jesteśmy tacy wspaniali i samowystarczalni – mówił szef klubu PO Rafał Grupiński. Jego zdaniem tego rodzaju podejście jest niepoważne i „w efekcie długofalowym ma charakter samobójczy”.

PiS zarzucał rządowi, że ws. budżetu wpadł w „ekstazę samozachwytu”. Według Krzysztofa Szczerskiego, w trakcie negocjacji Polska straciła ”co najmniej 14 miliardów euro”. Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk nazwał budżet „wirtualnym” i „nierealnym”.

Mowa nienawiści i immunitet Stefana Niesiołowskiego

Sejm zajmie się także prezydenckim projektem zmian w ustawie o modernizacji technicznej oraz finansowaniu armii. Celem noweli jest zapewnienie finansowania programu modernizacji obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej.

Zgodnie z propozycją, w latach 2014-23 z budżetu państwa corocznie na ten cel mają być przeznaczane kwoty wynikające ze wzrostu PKB. Zgodnie z ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych, na obronność przeznacza się co najmniej 1,95 proc. PKB.

W Sejmie zaplanowano także pierwsze czytanie projektu PO w sprawie tzw. Mowy nienawiści. PO chce zapisać w Kodeksie karnym, że „kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań (...) podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Sejm zajmie się także wnioskiem o uchylenie immunitetu Stefanowi Niesiołowskiemu (PO), w związku z prywatnym aktem oskarżenia Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Komisja regulaminowa i spraw poselskich opowiedziała się przeciwko uchyleniu immunitetu posłowi Platformy.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
05-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych