zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm za ustawą ws. dopłat do dobrostanu krów i trzody chlewnej

20:34, 23.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę dotyczącą dopłat dla rolników z tytułu utrzymywania krów oraz trzody chlewnej w warunkach ponad wymagane normy. Jest na to 50 mln euro, szacuje się, że z dofinansowania może skorzystać ok. 65 tys. rolników.


Podziel się:   Więcej

Za ustawą głosowało 439 posłów, przeciw było 3, wstrzymało się 5 posłów.

W czasie pierwszego czytania, na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa do rządowego projektu ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 zostało zgłoszone trzy poprawki.

Zgłosił je poseł Ryszard Bartosik (PiS), choć faktycznie są to poprawki rządowe. Najważniejsza z nich dotyczy możliwości składania także w tym roku, oświadczenia rolnika w którego gospodarstwie którego nie zaszły zmiany w stosunku do poprzedniego roku, zamiast e-wniosku o dopłaty bezpośrednie. Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że w 2020 r. e-wnioski będzie składało 100 proc. beneficjentów.

Jak mówił podczas II czytania projektu, poseł sprawozdawca Kazimierz Gwiazdowski (PiS), celem ustawy jest rekompensowanie rolnikom kosztów z związanych utrzymywaniem zwierząt w podwyższonych standardach tj. poprawy ich dobrostanu. Zaznaczył, że poprawa warunków chowu zwierząt jest oczekiwana przez społeczeństwo.

Ustawa zakłada, że rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy, np. zwiększając powierzchnię przypadającą na zwierzę o co najmniej 20 proc. ponad wymogi minimalne, albo dając zwierzętom dostęp do pastwiska lub wybiegu.
Potrzebny plan

Na dodatkowe dopłaty zarezerwowano 50 mln euro w ramach działania „Dobrostan zwierząt” z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Szacuje się, że z tej pomocy może skorzystać ok. 65 tys. rolników – hodowców krów i świń.

Do otrzymania pieniędzy potrzebne będzie przygotowanie planu poprawy dobrostanu zwierząt.

Rolnik dostanie dopłatę w wysokości 185 zł rocznie do krowy mlecznej, jeżeli będzie ją wypasał przez minimum 120 dni, dopłata dla krów mlecznych utrzymywanych grupowo w budynkach, gdy ich powierzchnia zostanie zwiększona o 20 proc., wyniesie 595 zł rocznie. W przypadku krów „mamek” płatność będzie przyznana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu (od 16 października do 14 marca) dostęp do środowiska zewnętrznego w wysokości 329 zł rocznie.

Przewiduje się, że dopłata dla hodowców trzody wyniesie: 301 zł rocznie na lochę, 24 zł na tucznika. Przepisy nie przewidują utrzymania świń na wolnym wybiegu dopóki w Polsce jest afrykański pomór świń.

W opinii resortu rolnictwa, dopłaty mogą być zachętą dla rolników, którzy zajmują się chowem zwierząt w mniejszych gospodarstwach, często w starszych budynkach i są nastawieni na produkcję mniej intensywną.

Ustawa ramowo reguluje kwestię dopłat do zwierząt, natomiast szczegółowe rozwiązania znajdą się w rozporządzeniu ministra, które jest obecnie konsultowane. O dopłatę do dobrostanu krów i świń będzie można ubiegać się na wniosku od dopłaty bezpośrednie.

Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2020 r., z wyjątkiem przepisu dotyczącego składania oświadczeń, który zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 r. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych