zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm za większością poprawek Senatu do noweli o rozliczeniach świadczeń przyznanych z FGŚP

19:26, 02.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Sejm poparł w czwartek większość poprawek legislacyjnych Senatu do nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Nowela przewiduje uzupełnienie przepisów o rozliczeniach świadczeń przyznanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy w związku z epidemią.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i niektórych innych ustaw.

W minionym tygodniu Senat zaproponował wprowadzenie do nowelizacji kilkunastu poprawek legislacyjnych i językowych.

Sejm zdecydował w czwartek o przyjęciu większości z nich. Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Nowela przewiduje uzupełnienie przepisów w zakresie rozliczeń świadczeń przyznanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy w ramach pomocy państwa w związku z epidemią COVID-19.

Sejm odrzucił poprawki Senatu do noweli ws. emerytur EWK
Nowe przepisy mają usprawnić działania wojewódzkich urzędów pracy, które są zobowiązane do realizacji rozliczeń i kontroli wsparcia udzielonego z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przedsiębiorcom i innym podmiotom. W nowelizacji doprecyzowano przepisy o rozliczeniach i kontrolach, a także ewentualnych zwrotach środków, w tym przepisów dotyczących zwrotów częściowych i zwrotu całego dofinansowania. Wskazano, że dookreślenie przepisów w tym zakresie zminimalizuje ryzyko różnych interpretacji tych przepisów przez organy i sądy.

Wprowadzona została podstawa prawna do uwzględnienia w planie finansowym Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w latach 2022-2024 kosztów na dalszą realizację zadań wynikających z ustawy COVID-19.

Nowe przepisy zakładają również zmiany dla pożyczkobiorców korzystających z pożyczek z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej lub na utworzenie stanowiska pracy. Wnioskodawcy zaznaczają, że dzięki proponowanej zmianie nastąpi dalsze uelastycznienie realizacji obowiązków wynikających z umów pożyczki. Nowelizacja przewiduje m.in. zmianę okresu, na jaki można zawiesić działalność lub przez który można nie zatrudniać pracownika na utworzonym dzięki pożyczce stanowisku pracy, z sześciu miesięcy na okres powiązany z terminem odwołania stanu epidemii - do trzech miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Premier o rodzinnym kapitale opiekuńczym: Kolejny zrealizowany krok Polskiego Ładu
Nowelizacja umożliwi ogłoszenie przez ministra rodziny i polityki społecznej programu mającego na celu aktywizację zawodową, integrację i aktywność społeczną cudzoziemców będących w szczególnej sytuacji. Zakłada się, że celem takiego programu może być udzielanie cudzoziemcom pomocy integracyjnej w tym w zakresie porad z zakresu rynku pracy, nauki języka polskiego i porad specjalistycznych (psychologicznych, prawnych).

Szef resortu rodziny i polityki społecznej ma ogłosić program i określić katalog podmiotów, do których będzie on kierowany. Wybór podmiotów realizujących zadania programu następować będzie w ramach konkursu ofert skierowanego do organizacji pozarządowych, podmiotów i jednostek samorządu terytorialnego.

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu, z wyjątkiem niektórych przepisów o charakterze finansowym.

Kumoch: Szczyt Trójkąta Lubelskiego poświęcony rocznicy 30-lecia uznania Ukrainy przez Polskę

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych