zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejm zajmie się w środę projektem nowelizacji Kodeksu karnego

12:55, 15.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejm w środę o godz. 15.30 zajmie się rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który przewiduje m.in. zaostrzenie kar za pedofilię - zadecydowali posłowie w głosowaniu. Był to punkt sporny; sprzeciw wobec jego wprowadzenia do porządku obrad zgłosił klub PO-KO.


Podziel się:   Więcej

Za wprowadzeniem projektu do porządku obrad głosowało 270 posłów, przeciw było 53, a 68 wstrzymało się od głosu. Projekt trafił do Sejmu we wtorek, po tym, jak został przyjęty tego dnia przez rząd.

W projekcie nowelizacji Kodeksu karnego - jak podał resort sprawiedliwości - główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów, a ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15. Ponadto w "rejestrze pedofilów" zostanie ujawniony zawód skazanych.

Prezydent po filmie „Tylko nie mów nikomu”: Z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie
Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS) poinformowała w środę na konferencji prasowej, że projekt noweli Kodeksu karnego, nie trafi do komisji sprawiedliwości i praw człowieka, a do komisji ustawodawczej.

Dodała, że szybki tryb procedowania projektu wynika z faktu, iż temat ten bulwersuje opinię publiczną. – Chodzi o to, aby jak najszybciej móc reagować, tak, aby ofiary tych haniebnych czynów mogły być chronione - mówiła. – Mam nadzieję, że ten projekt zostanie uchwalony jak najszybciej - oświadczyła Mazurek.

W sobotę miał premierę film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane „dużo surowiej niż obecnie”. – Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi +w zawiasach+, czyli w ogóle. Otóż nie będzie +zawiasów+, będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia - zapowiedział Kaczyński.

Obecnie karane są kontakty seksualne z osobami poniżej 15 roku życia. Kaczyński zapowiedział podwyższenie tego progu. – Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko - 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym - powiedział prezes PiS.

Rząd o zaostrzeniu kar za pedofilię. Wyroki nawet do 30 lat więzienia

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych