zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejm zbierze się we wtorek – 30 listopada. Obrady potrwają trzy dni

18:31, 26.11.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejm zbierze się wcześniej niż planowano, bo we wtorek 30 listopada - poinformował dziennikarzy po posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (KP-PSL). Powodem jest konieczność przegłosowania poprawek Senatu do ustawy o ochronie granicy.


Podziel się:   Więcej

Pierwotnie Sejm miał zebrać się w środę.

W związku z tym, że z Senatu wróciła tzw. ustawa graniczna wraz z poprawkami, Sejm będzie obradował od wtorku, po to, aby jak najszybciej można było rozpatrzyć te poprawki Senatu i dalej procedować do czwartku - poinformował wicemarszałek Piotr Zgorzelski.

– Sejm zbiera się we wtorek o 14.30, ale może to jeszcze ulec zmianie. Na pewno jeden dzień dłużej będą trwały obrady - zaznaczył Zgorzelski. Przyznał, że w poniedziałek ma się zebrać komisja, która rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy o ochronie granicy. Pytany, czy sam je popiera, potwierdził.

Od początku zgłaszaliśmy poprawki polegające na tym, by na granicy znajdowali się dziennikarze polscy, aby przekaz, który idzie w świat nie był wypaczany przez Łukaszenkę - podkreślił wicemarszałek Sejmu.


Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy o ochronie granicy - na przyspieszonym posiedzeniu

Możliwość wprowadzania lub przedłużania stanu wyjątkowego powinno być „prerogatywą prezydenta i Sejmu”

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski także przyznał, że będzie „dodatkowy dzień posiedzenie Sejmu 30 listopada”. – Na tym posiedzeniu będziemy mieli trzy nowe projekty ustaw, przede wszystkim posiedzenie jest wcześniej po to, by można było głosować poprawki Senatu do ustawy granicznej - informował.

Niektóre poprawki Senatu do ustawie o ochronie granicy są jego zdaniem satysfakcjonujące, ale, jak dodał, nie wszystkie. – Mamy posiedzenie klubu zaplanowane jeszcze przed posiedzeniem i głosowaniami i podejmiemy ostateczną decyzję, jak nad tymi poprawkami będziemy głosować - mówił szef klubu Lewicy.

Jego zdaniem ustawa nie jest potrzebna, a w dodatku de facto „oddaje w ręce ministra Mariusza Kamińskiego możliwość wprowadzania czy przedłużania stanu wyjątkowego, w każdym miejscu w Polsce i zawsze, kiedy będzie tego chciał”. Tymczasem powinno to być prerogatywą prezydenta i Sejmu.

Senat przyjął w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Jedna z poprawek senackich przewiduje, że zakaz nie będzie obejmował dziennikarzy. Ustawa wróci do Sejmu.


Zgorzelski o głosowaniu ws. ustawy o ochronie granicy: Trzeba być po stronie państwa, nie żadnej partii

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych