zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa debata nad projektem ustawy Rodzina 500 plus. Komisja poparła poprawki

14:21, 25.04.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rozpatrzyła rządowy projekt ustawy dotyczący rozszerzenia programu Rodzina 500 Plus na pierwsze dziecko. Poparła go wraz z poprawką zakładającą objęcie świadczeniem także dzieci przebywające w domach pomocy społecznej. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w czwartek przed południem.


Podziel się:   Więcej

Rządowy projekt przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez względu na dochody rodziny.

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS) oceniła w czwartek, że program 500 plus jest „najważniejszym i najistotniejszym projektem stanowiącym przełom w polskiej polityce prorodzinnej”. – To program dla przyszłości, bo przyszłością naszego kraju są nasze dzieci – dodała.

Jak podkreśliła Mazurek, wielkim osiągnięciem dotychczasowego programu 500 plus jest redukcja ubóstwa, szczególnie wśród dzieci, zaś jego rozszerzenie „pozwoli na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin, które mają na utrzymaniu dzieci i będzie stanowić dopełnienie kompleksowej polityki państwa do nich kierowanej”.
– To propozycja, która spełnia oczekiwania Polaków. Objęcie wszystkich dzieci omawianym świadczeniem oznacza, że 4 proc. PKB trafi do rodzin to wzrost o 125 proc. wydatków w stosunku do 2015 roku. Taki poziom wydatków na politykę rodzinną stawia Polskę w czołówce państw europejskich, a nie w ogonie – jak to było za czasów PO–PSL – i jest dowodem na to, że wsparcie rodzin jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości – powiedziała Mazurek.

Wicemarszałek przypomniała, że kiedy w 2014 roku prezentowane były założenia programu 500 plus, ówczesny premier Donald Tusk pytał, „gdzie są te pieniądze zakopane”. – Otóż dziś widzimy, że nigdzie zakopane nie były. Wystarczyło dobrze i uczciwie rządzić – stwierdziła Mazurek.

Mazurek zapowiedziała, że klub parlamentarny PiS poprze projekt nowelizacji ustawy.
Okła–Drewnowicz (PO): postawą odpowiedzialnych polityków jest przywracanie sprawiedliwości

– Jeszcze trzy lata temu samotne matki był nieważne i niepotrzebne, nie dostrzegaliście też dzieci z domów dziecka (...) Przez trzy lata dzieci były ofiarami waszych kłamstw i dyskryminacji – powiedziała Okła–Drewnowicz zwracając się do posłów PiS.

Jak podkreśliła, postawą odpowiedzialnych polityków jest przywracanie sprawiedliwości. Dodała, że pierwszym politykiem, który mówił o programie 500 plus na każde dziecko był lider PO Grzegorz Schetyna. – Mówimy do wszystkich Polaków: niczego co ten rząd wam dał, wam nie zabierzemy. Zwrócimy wam wszystko, co ten rząd wam zabrał – oświadczyła.

Według posłanki PO–KO, program 500 plus przestał być programem pro demograficznym. Wskazała, że w 2018 r. urodziło się 13 tys. dzieci mniej niż w roku 2017. – Myślicie, że za parę złotych załatwicie sobie głosy ludzi, że jak to mówił prezes waszej partyjnej telewizji ciemny lud to kupi. Otóż nie kupi – zaznaczyła.

– My podejmujemy ważne zobowiązanie: polityka społeczna zawsze będzie sprawiedliwa, nie może dyskryminować samotnych matek, ani niepełnosprawnych, którzy musieli was dramatycznie błagać z poziomu sejmowej posadzki – podkreśliła Okła–Drewnowicz.
Jarubas (PSL–UED): lepiej późno niż później

– Lepiej późno niż później. Trzy lata – tyle zajęło przedstawicielom PiS pójście po rozum do głowy. Pytanie jednak, czy to faktycznie dobra zmiana, czy może polityczna kalkulacja – komentował poseł Jarubas. Przypomniał, że w 2016 r. PSL złożyło wniosek o rozszerzenie programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko.

– Przez to, że odrzuciliście naszą poprawkę, rodziny z pierwszym dzieckiem, które przekroczyły próg dochodowy, straciły 18 tys. zł. Wtedy, gdy my organizowaliśmy akcję „Pierwsze dziecko nie jest gorsze”, byliście przeciw – powiedział. – Jak zamierzacie zrekompensować te ostatnie trzy lata osobom, które z waszej winy straciły świadczenie 500 plus – pytał.

Przypomniał, że rząd nie zgadzał się również na wprowadzenie do programu zasady „złotówka za złotówkę”, przez co rodziny przekraczające próg dochodowy nawet o kilka złotych traciły prawo do świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. – W skali Polski są tysiące takich przypadków. To zazwyczaj osoby niezamożne, które przez opieszałość rządzących stały się ofiarami systemu – dodał Jarubas.

Zapowiedział, że klub PSL–UED poprze zaproponowaną nowelizację.
Masłowski (Kukiz'15): jesteśmy za projektami prorodzinnymi, ale trzeba też rozsądnie myśleć o budżecie

Jesteśmy za wszystkimi projektami prorodzinnymi, ale z drugiej strony musimy też rozsądnie myśleć o budżecie – mówił w czwartek Maciej Masłowski (Kukiz'15) podczas debaty nad projektem ws. rozszerzenia programu 500 plus. Jak dodał, większość posłów Kukiz'15 będzie głosowało za projektem.

Masłowski przypomniał, że wprowadzenie programu 500 plus miało przyczynić się do wzrostu liczby urodzeń. Jego zdaniem cel ten nie został w pełni zrealizowany. „W 2016 było 382 tys. urodzeń, później 402 tys. urodzeń, w 2018 było ich 388 tys. urodzeń, czyli ten współczynnik dzietności zmieniał się. (...) Według waszego planu w ciągu 10 lat miało się urodzić 280 tys. więcej dzieci niż wcześniej, czyli wypadałoby, żeby po 3 latach urodziło się 90 tys. dzieci więcej. Urodziło się 65 tys. dzieci więcej, to o 25 tys. za mało” – wskazał.

Jak dodał, Kukiz'15 jest za wszystkimi projektami prorodzinnymi, ale z drugiej strony „musimy też zdrowo rozsądkowo myśleć o całościowym budżecie”. „Od wielu lat zadłużamy budżet. Nie sztuką jest zarządzać finansami powiększając cały czas nasz dług, a później tylko stworzyć kreatywną księgowość żeby Unia Europejska się nie przyczepiła” – powiedział Masłowski.

Zaznaczył, że pieniądze na program 500 plus nie są rządowe, to pieniądze obywateli. – Odpodatkujmy ludzi, dajmy im zarabiać, wtedy to będzie miało większy sens – powiedział. Masłowski w imieniu klubu oświadczył, że większość posłów Kukiz'15 będzie głosowało za projektem.
Pudłowski („N”): nie można dziś odpowiedzialnie poprzeć tego projektu

– Na wstępie chcę przypomnieć słowa Margaret Thatcher: The state has no source of money, other than the money people earn themselves, co w wolnym tłumaczeniu i rozwinięciu oznacza, że nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to zabierze tobie – Polko i Polaku, którzy ciężko pracujecie, bo rząd nie ma własnych pieniędzy – mówił przewodniczący klubu Nowoczesna.

Wskazywał, że 500 plus na pierwsze dziecko to propozycja, którą posłanki i posłowie PiS odrzucili w przeszłości dwukrotnie, mówiąc, że nie ma na to pieniędzy. – Co więc się zmieniło? Czy dziś są na to środki? Dzisiaj również nie ma, ale strach przegranych wyborów, wywołany powstaniem Koalicji Europejskiej, jest większy niż prawa matematyki i reguły budżetowe – przekonywał.

– Za „piątkę Kaczyńskiego” zapłacą wszyscy pracujący Polacy – stwierdził. Wyliczał, że rząd pozyska pieniądze m.in. w wyższych podatkach, opłatach lub pożyczy na konto przyszłych pokoleń.

– Propaganda programu 500 plus przedstawia go jedynie jako sukces i socjalną zdobycz. W rzeczywistości większość społeczeństwa finansowo na nim traci, ponosząc jego wysokie koszty poprzez wysokie podatki, przy najniższej w UE kwocie wolnej od podatku – mówił.

– Czymże jest nowelizacja ustawy i cała „piątka Kaczyńskiego”? Jest ona kiełbasą wyborczą, wprowadzoną w sposób nieodpowiedzialny przez PiS. Każdemu brakuje pieniędzy, wszyscy chcielibyśmy więcej zarabiać, a jeszcze lepiej dostawać, ale ktoś w rodzinie musi być odpowiedzialnym rodzicem, i powiedzieć uczciwie, że te pieniądze trzeba będzie oddać – mówił.

Wzywał, by promować pracę, wolność gospodarczą i Polaków, którzy utrzymują państwo. – Pomagajmy najbiedniejszym, ale mądrze – edukując i aktywizując; dajmy wędkę, a nie rybę. Naszym zdaniem, nie można dziś odpowiedzialnie poprzeć tego projektu. Drogi Polaku, za wszystkie obietnice PiS zapłacisz sam — stwierdził.
Petru (TERAZ!) zgłosił wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ws. 500 plus

Ryszard Petru z koła TERAZ! powiedział, że jest przeciwny projektowi ws. rozszerzenia programu Rodzina 500 plus i zgłosił wniosek o jego odrzuceniu w pierwszym czytaniu. – To jest droga Gierka – pożyczanie, rozdawnictwo, a na końcu niewypłacalność. I taka nieodpowiedzialna polityka zawsze kończy się kryzysem – powiedział. Ocenił, że Rodzina 50 plus nie jest programem demograficznym, tylko socjalnym.

Petru zapowiedział także zgłoszenie w drugim czytaniu poprawki wprowadzającej próg dochodowy, od którego świadczenie nie będzie wypłacane. – Tą poprawką możemy zaoszczędzić 5 mld zł. Wystarczyłoby po 600 zł podwyżki dla nauczycieli – powiedział. – Jest też inne rozwiązanie. Zamiast 500 zł na pierwsze dziecko proponuję przekazać 250 zł – oszczędność z tego tytułu to kwota 9,6 mld zł, a podwyżki dla nauczycieli kosztowałyby 8,4 mld. Tak więc redukując 500 plus na pierwsze dziecko do 250 zł, znalazłyby się pieniądze i dla nauczycieli, i dla niepełnosprawnych – powiedział.

Krytycznie o projekcie wypowiedział się również Jacek Wilk z koła Konfederacja, który podkreślał, że „Rodzina 500 plus” nie jest programem demograficznym. 0 Jest jeden plus systemu 500 plus – on pokazał, że jeśli rodzina ma więcej środków, wiele kobiet decyduje się zostać w domu i pracować w domu, mając na przykład troje dzieci. I to udowadnia tezę, że jeżeli zwiększymy dochody rodziny, to dopiero wtedy kobiety decydują się na pracę w domu przy trójce lub więcej dzieci – powiedział. Wskazywał m.in., że konieczne jest zmniejszenie opodatkowania i poprawa systemu emerytalnego.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych