zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Jacka Sasina

21:02, 28.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Rząd PiS wolał przeznaczyć 70 mln zł na pseudowybory; to wypłata postojowego dla ponad 33 tysięcy pracowników, to 138 tysięcy testów na koronawirusa – powiedział szef KO Borys Budka, podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.


Podziel się:   Więcej

Budka przekonywał z sejmowej mównicy, że pieniądze, które z polecenia Sasina, zostały wydane na druk kart wyborczych mogły zostać przeznaczone m.in. na pokrycie wynagrodzeń minimalnych dla ponad 26 tys. osób bez pracy.

– To wypłata postojowego dla ponad 33 tysięcy pracowników, to 138 tysięcy testów na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia, czy oświaty – wymienił.

Ocenił, że „rząd PiS wolał przeznaczyć 70 mln zł na +pseudowybory; na coś, co się nie odbyło”.

Polityk stwierdził też, że wybory planowane na 10 maja miały odbyć się kosztem zdrowia osób roznoszących pakiety wyborcze oraz członków komisji wyborczych. – To nie doszło do skutku, ale do dziś nie wiemy, gdzie są te karty wyborcze – mówił Budka.

Jak dodał, po ich odnalezieniu Jacek Sasin będzie opowiadał przed sądem jedynie za przekroczenie uprawnień i wyrządzenie szkody majątkowej. Wskazał, że do wydruku kart wyborczych konieczne było wycięcie 30 tys. drzew. Szef KO ocenił też, że Sasin ma na swoim koncie wiele niezrealizowanych pomysłów i obietnic.W Sejmie wniosek o odwołanie Jacka Sasina
Poseł Jarosław Urbaniak (KO) podczas debaty zarzucał Sasinowi wydrukowanie pakietów wyborczych na wybory prezydenckie 10 maja, które się nie odbyły oraz że ustawa dotycząca jawności oświadczeń majątkowych rodzin polityków miała błędy konstytucyjne i skończyła w TK. Zwracał też uwagę na rekompensatę za podwyżki cen energii oraz spadek wycen spółek zarządzanych przez resort Sasina.


– Mój ojciec mówił, że chłopca od mężczyzny odróżnia tylko jedna rzecz: że mężczyzna bierze odpowiedzialność za swoje czyny i słowa. Panie premierze Sasin najwyższa pora wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, nich się pan poda do dymisji – podsumował Urbaniak.


W Sejmie m.in. o wotum nieufności wobec m.in. Jacka Sasina
Suski: Wniosek o odwołanie Sasina jest skandaliczny, polityczny i nieuzasadniony

– Wniosek KO o wotum wyrażenie nieufności wobec ministra aktywów państwowych wicepremiera Jacka Sasina jest „skandaliczny, polityczny i nieuzasadniony” – mówiłw Sejmie poseł PiS Marek Suski. Rachunek za nieprzeprowadzone wybory prezydenckie powinien zapłacić Senat i samorządowcy – ocenił.

Suski przekonywał, że wniosek Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra aktywów państwowych Jacka Sasina jest „skandaliczny, polityczny i nieuzasadniony”. – Były tam zarzuty różne. Po pierwsze, że wybory były przygotowywane, a drugi zarzut, że tych wyborów nie było. Były zarzuty, że pan premier nie zajmował się walką z COVID-em i na Mazowszu panowała zaraza – zaznaczył poseł.

Według niego „rachunek za nieprzeprowadzone wybory prezydenckie powinien zapłacić Senat i powinni zapłacić samorządowcy, którzy odmawiali nawet lokali dla umieszczenia w nich urn wyborczych”. – Tak się właśnie samorządowcy zapisali, niszcząc polską demokrację" – powiedział Suski.
Jak dodał Suski, „ten wniosek był skandaliczny i całkowicie nieuzasadniony”. – Rekomenduję w imieniu komisji odrzucenie tego wniosku jako skandalicznego, politycznego i przerzucającego wasze winy na premiera, który chciał, żeby konstytucja w Polsce była przestrzegana a wyście to udaremnili – powiedział poseł PiS.Sejmowa komisja skarbu negatywnie o wniosku o odwołanie Sasina
Poseł Wojciech Zubowski (Pis) ocenił w debacie, że wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sasina „to najbardziej kuriozalny wniosek, jaki pojawił się w ostatnim czasie, oparty wyłącznie na doniesieniach medialnych”. Jego zdaniem „wniosek pokazuje prawdziwe intencje Koalicji Obywatelskiej”.

– Irytuje was, że mieliśmy rację, podejmując działania repolonizacyjne dla wzmocnienia spółek Skarbu Państwa. Dzięki temu podmioty nadzorowane przez Sasina włączyły się skutecznie w walkę z epidemią koronawirusa – zwrócił się do posłów KO.


Zdaniem posła PiS „wniosek o wotum nieufności nie pojawił w związku z przygotowaniami pakietów wyborczych przez Pocztę Polską, ale dlatego, że wicepremier Jacek Sasin okazał się skuteczny jako minister aktywów państwowych”. Zubowski w imieniu klubu PiS wniósł o odrzucenie wniosku o wotum nieufności wobec Sasina.


Sasin: Wniosek o moje odwołanie jest absurdalny


Sejm prawdopodobnie zajmie się wnioskiem o odwołanie wicepremiera Sasina


Rzecznik rządu: Nie ma podstaw do odwołania Sasina


Sasin: Zarzuty w sprawie wyborów niezgodne ze stanem rzeczywistym

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych