zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu

15:10, 04.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

Premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji – ocenił Borys Budka (KO) podczas debaty nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu. Zdaniem szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza czwartkowe wystąpienie Morawieckiego było jednym z „najbardziej bezczelnych” w historii Sejmu.


Podziel się:   Więcej

Debata nad wnioskiem premiera o wotum zaufania dla jego gabinetu, po wystąpieniu Mateusza Morawieckiego, obejmuje wyłącznie zadawanie pytań szefowi rządu oraz jego odpowiedzi.

– Mamy dość tych kłamstw, mamy dość tej obłudy. To, co pan premier przed chwilą powiedział, to była farsa, próba przykrycia nieudolności tego rządu – mówił po wystąpieniu Morawieckiego szef PO Borys Budka.

Polityk pytał m.in., dlaczego premier nie wspomniał o tym, jak jego rząd "dał zarobić kumplom z banku, odkupując bank PKO od Włochów za 123 zł (za akcję – red.), a teraz akcja jest warta jest 54 zł".

– Za co się nie zabierzcie, to wszystko zepsujecie. Mamy dość obłudy i kłamstw, gdyby był pan człowiekiem honoru, za (ministra zdrowia Łukasza) Szumowskiego, za (prezesa NIK Mariana) Banasia podałby się do dymisji, a nie błagał o wotum zaufania, przebłagując pana prezesa – powiedział szef Platformy.


Premier w Sejmie. Zwróci się o wotum zaufania dla rządu
Zdaniem posłanki KO Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej wystąpienie Morawieckiego to„"mini wiec wyborczy Andrzeja Dudy”.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) dodawała, że czwartkowe wotum zaufania "to wielki atak paniki" rządu. Wskazywała, że zamiast mówić o planach, premier skupił się na ataku na PO.

Posłanka Wanda Nowicka z Lewicy podkreśliła, że słuchając wystąpienia premiera, miała wrażenie, że premier „odkleił się od rzeczywistości”.

– Im więcej pan mówi, tym bardziej każdy widzi, że to pic, nieprawda i oszustwo – oceniła. Posłanka pytała m.in. o przesłuchania studentów Uniwersytetów Śląskiego oraz o sytuacje, w których górnicy przebywają na kwarantannie nawet półtora miesiąca.


Prezydent Duda: wysłuchałem z satysfakcją wystąpienia premiera
Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL-Kukiz'15) czwartkowe wystąpienie Morawieckiego w Sejmie było jednym z „najbardziej bezczelnych wystąpień w historii tej Izby”.

Jak ocenił, w wystąpieniu dużo wspominano o historii, ale nie było ono „historyczne, a histeryczne”. – Ustawka pod Andrzeja Dudę, wasze PO-PiS-owe wojny – podsumował szef PSL.
O to, „czemu ma służyć ta dzisiejsza hucpa”, pytała natomiast Katarzyna Lubnauer (KO).

– Czujecie, że za sprawą Szumowskiego grunt pali się pod nogami, czujecie spadające sondaże Dudy, rosnące (kandydata KO na prezydenta) Rafała Trzaskowskiego – oceniła.

Jak mówiła, podczas pandemii Polacy tracili dochody, a tymczasem „krewni i znajomi ministrów z PiS zdobywali zamówienia na przepłacone maseczki”.


Premier: Decyzje ministra zdrowia i szefa MSWiA uratowały Polskę przed kataklizmem
Przedstawiciele klubu PSL-Kukiz'15 Marek Sawicki i Krzysztof Paszyk pytali o wypłaty obiecanej przez rząd pomocy suszowej dla rolników.

Zwracali uwagę, że w maju br. zabrakło też środków na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych.


Rzecznik rządu: Minister rolnictwa przystąpił do wypłaty zaległej pomocy suszowej


Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
07-08-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych