zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa debata ws. zmian w Kodeksie karnym dot. m.in. pedofilii

16:46, 15.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Kodeks karny musi twardo i jasno stanąć po stronie dziecka, które zostało zgwałcone – powiedział w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, że prawo karne musi też odstraszać potencjalnych sprawców od popełnienia przestępstwa.


Podziel się:   Więcej

Podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzającego kary m.in. za przestępstwa związane z pedofilią, minister Ziobro zaznaczył, że walka z przestępczością jest jednym podstawowych obowiązków państwa. – Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, zwłaszcza tym, którzy są najbardziej bezbronni i narażeni na działania przestępców jest naszym podstawowym obowiązkiem – podkreślił.

Jego zdaniem, prawo karne musi być odpowiednio surowe. – Prawo karne musi też odstraszać potencjalnych sprawców od popełnienia przestępstwa, trafiając z jasnym przekazem, że „jeśli dopuścisz się tak okrutnego czynu, odpowiedź państwa będzie bezwzględna i bardzo, bardzo bolesna” – podkreślił.

– Kodeks karny musi twardo jasno stanąć po stronie dziecka, które zostało zgwałcone, dlatego chcemy zlikwidować możliwość przedawnienia tego typu przestępstw – oświadczył.

Jak dodał, Kodeks karny musi spełniać też funkcję izolacyjną. – Wiemy o tym, że przestępcy którzy upatrzyli sobie jako swoje ofiary dzieci są najbardziej podatni do tego aby na drogę przestępcza wracać – zaznaczył minister.

Premier w Sejmie: apeluję żeby głosować za zaostrzeniem kar w sprawie pedofilii
 
 
 
...
 
Ziobro zapewnił, że rząd konsekwentnie realizuje program poprawy ochrony bezpieczeństwa dzieci w Polsce. – Wprowadziliśmy rejestr pedofilów, który składa się z dwóch elementów: rejestru jawnego, obejmującego czyny najbardziej ohydne oraz rejestr obejmujący pozostałe, słabsze przypadki – wskazał.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że projekt noweli wprowadzi szereg zmian uderzających w przestępców. Zapewnił przy tym, że rząd chce „znacznie surowiej karać przestępców”. W tym kontekście wymienił m.in. podwyższenie górnej granicy kary za zgwałcenie małoletniego z 15 lat pozbawienia wolności do 30 lat.

Zapewnił, że projekt jest też bardzo potężnym uderzeniem w zorganizowaną przestępczość. – Czyli w profesjonalnych przestępców dopuszczających się okrutnych czynów. Uważamy, że oni muszą liczyć się z dużo surowszą odpowiedzią ze strony państwa – zaznaczył.
Kownacki (PiS): państwo może wprowadzać rozwiązania karne, które będą odstraszały pedofilów

Bartosz Kownacki (PiS)przekonywał, że zaproponowane przez rząd przepisy są „bardzo ważne i ważkie dla przyszłości wymiaru sprawiedliwości”. – Jest to gruntowna nowelizacja prawa karnego, materialnego, szereg bardzo ciekawych, interesujących rozwiązań, które są odpowiedzią na to, co PiS i minister Zbigniew Ziobro od 18 lat w polityce głoszą: kara musi być nieuchronna, sprawiedliwa i musi być również wysoka – podkreślił poseł PiS.

Jak zauważył debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego zbiegła się z doniesieniami medialnymi dotyczącymi dramatu najmłodszych, ale – dodał – rząd już wcześniej pracował nad zaostrzeniem kar za pedofilię.

Poseł PiS podkreślił, że państwo nie może zmienić ludzi, którzy dopuszczają się tych niegodziwych czynów i nie zawsze może zadziałać prewencyjnie, bo nie ma „takich narzędzi”. Zastrzegł jednocześnie, że państwo może wprowadzać takie rozwiązania karne, które „będą odstraszały i eliminowały ze społeczeństwa ludzi, którzy nigdy w tym społeczeństwie takich ról nie powinny pełnić”. Kownacki pytał również posłów Koalicji Europejskiej, czy chodzi im o dobro dziecka, czy o robienie „spektaklu politycznego” i „rozgrywanie tej dramatycznej sytuacji politycznie”.
Pudłowski (Nowoczesna): przepisy, które pozwalają zwalczać pedofilię muszą być egzekwowane

Mamy dziś przepisy, które pozwalają zwalczać przestępstwa seksualne, w tym wśród osób duchownych, problemem jest jednak brak woli organów ścigania – ocenił szef klubu Nowoczesnej Paweł Pudłowski.

Podkreślił też, że Kościół musi się przeciwstawiać wewnętrznemu systemowi tuszowania pedofilii.

Zdaniem szefa klubu Nowoczesnej, projekt nowelizacji Kodeksu karnego, nad którym w środę odbywa się debata, nie przeszedł wystarczających konsultacji. Brakuje w nim opinii prawnych, oceny Biura Analiz Sejmowych, specjalistów seksuologów, czy psychologów – mówił.

Pudłowski wskazywał, że kara za pedofilię musi być nieuchronna. – Sankcje można zaostrzać w nieskończoność, ale jeśli nad jakąś grupą jest parasol ochronny, to te okrucieństwa będą się powtarzać. Już dziś mamy przepisy, które pozwalają zwalczać przestępstwa seksualne, w tym wśród osób duchownych, problemem jest jednak brak woli organów ścigania, a nie brak przepisów – ocenił.

Poseł Nowoczesnej zaapelował do posłów PiS, by nie pozorowali działań propozycjami zmian w prawie, tworzeniem zespołów prokuratorskich. – Po prostu zatrzymajcie wszystkich winnych, nie lękajcie się – dodał.

Problemem równie wielkim, jak molestowanie dzieci – mówił Pudłowski – jest ukrywanie przestępstw przez osoby, które o nich wiedzą. – Odpowiedzialność Kościoła jest szczególna. Kościół musi się przeciwstawiać wewnętrznemu systemowi tuszowania przestępstw pedofilskich, krycia sprawców oraz zastraszania i dyskredytowania ofiar – oświadczył. – To nie jest walka z Kościołem Katolickim, to walka z pedofilami w koloratkach. Hierarchia kościelna musi to wreszcie zrozumieć i nie stać na drodze sprawiedliwości – dodał.

Zdaniem Pudłowskiego zaproponowane w projekcie noweli przepisy dotyczące młodzieży (projekt zakłada, że ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15.) powinny szczególnie zostać przeanalizowane, by „nie traktować kochających się nastolatków jak pedofili”.

Pudłowski dodał, że Nowoczesna opowiada się za pracą nad projektem noweli Kodeksu karnego, jednak – jak stwierdził – projekt powinien trafić do komisji nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacji, a nie komisji ustawodawczej.

Sejm: spór o odwołanie Piotrowicza z funkcji szefa komisji sprawiedliwości
Paszyk (PSL): Polacy oczekują wyjaśnienia spraw pedofilii, a nie nowelizacji Kodeksu karnego

Paszyk podczas debaty nad nowelizacją podkreślił, że po reakcji na film braci Sekielskich o przypadkach pedofilii w kościele rząd stwierdził, że „praktycznie z szybkością światła przedstawi projekt nowelizacji Kodeksu karnego”.

Jego zdaniem Polacy zarówno ci wierzący, jak i niewierzący chcą czegoś więcej, niż ta nowelizacja. – Chcą, żeby podjąć starania i kroki, żeby tak, jak zaleca od kilku lat przywołany wcześniej papież Franciszek, wyjaśniać wszystkie sprawy pedofilii, które w polskim Kościele się pojawiły i wyczyścić je do szpiku kości. Tego dzisiaj oczekują Polacy, a nie kolejnej z wielu nowelizacji Kodeksu karnego – oświadczył Paszyk.

Poseł ludowców zwrócił też uwagę, że za czasów rządów PiS nastąpił wzrost przestępczości w przypadku wszystkich przestępstw przeciwko walności seksualnej i obyczajowości o blisko 46 procent.
Budka (PO–KO): szczyt kłamstwa i obłudy

Budka zarzucił rządzącym szereg kłamstw dotyczących walki z pedofilią. – Państwo kłamiecie, mówiąc, że ta ustawa załatwi problem, którego nie potraficie rozwiązać od początku waszych rządów – mówił wiceszef PO. Zasugerował też, że rządowy projekt powstał w reakcji na propozycje klubu PO–KO dotyczące walki z pedofilią, gdzie również zaproponowano likwidację przedawnienia w odniesieniu do czynów pedofilskich.

Wiceszef PO wyraził też pogląd, że za sprawą PiS doszło w Polsce do „skandalicznego sojuszu ołtarza z tronem”. – Jak wy macie wyjaśnić te sprawy, jak wasi posłowie wiszą na płotach kościelnych, na płotach cmentarnych, jak wasi kandydaci odbywają spotkania wyborcze w salkach parafialnych? – pytał Budka.

Zapowiedział powołanie w następnej kadencji Sejmu specjalnej komisji, która zajmie się wyjaśnieniem przypadków pedofilii w Kościele. – Jesteśmy to winni Polakom. My nie uciekniemy od tej sprawy, tak jak wy to robicie, bo my wiemy, że polski Kościół musi wsłuchać się w głos papieża Franciszka, a nie biskupa Głódzia, który jest waszym sojusznikiem – powiedział poseł PO–KO.

Zarzucił też Prawu i Sprawiedliwości, że „wciągnęło polski Kościół do polityki”. – Jesteście ugrupowaniem, które jest niewiarygodne i teraz próbujecie tą ustawą przykryć waszą nieudolność – mówił Budka, zwracając się do polityków PiS.

Rządzące Prawo i Sprawiedliwość nazwał też „grupą populistów”, która „kieruje się wyłącznie słupkami” sondażowymi i własną „propagandą”. – To jest wielki wstyd dla waszego ugrupowania i wierzę, że po wyborach rozliczymy to wszystko, czego wy nie potraficie zrobić – podkreślił Budka.
Gasiuk–Pihowicz (PO-KO): Sprawiedliwość wymaga tego, by stanęli oni przed sądem

Gasiuk–Pihowicz zwróciła uwagę, że samobójstwa, rozbite rodziny, zrujnowane zdrowie psychiczne to tylko niektóre problemy, z którymi zmagają się ofiary pedofilii. Przekonywała, że milczenie na ten temat, przyzwolenie i krycie pedofilii to taka sama zbrodnia, jak wykorzystywanie nieletnich.

Zapowiedziała złożenie poprawek do projektu, zmierzających do rozliczenia tych, którzy milczeli w sprawie pedofilii, zarówno funkcjonariuszy państwowych, jak i osób duchownych – od proboszczów po biskupów. – Sprawiedliwość wymaga tego, by stanęli oni przed sądem – podkreślała Gasiuk–Pihowicz.
Zwiercan (Wolni i Solidarni): zainteresowanie tematem pedofilii to dowód, że Polacy chcą surowszych kar

Małgorzata Zwiercan (Wolni i Solidarni) oceniła, że zaostrzenie kar za przestępstwa związane z pedofilią powinno nastąpić wcześniej, a dziś istniejące sankcje są zbyt łagodne. Według niej, dyskusja jaka odbywa się na ten temat w Polsce powinna dotyczyć nie tylko tego problemu w Kościele, ale pedofilii w ogóle.

– Tak duże zainteresowanie tym tematem jest dowodem na to, że przestępcy seksualni w opinii naszych rodaków powinni być sądzeni bardziej surowo – oceniła posłanka.

Zapowiedziała, że koło poselskie Wolni i Solidarni poprze procedowane zmiany. Wyraziła też nadzieję, że przyczynią się one do ograniczenia przestępstw na tle seksualnym.

Prezydent po filmie „Tylko nie mów nikomu”: Z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych