zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rekomenduje Ostrowską i Janczyka do RPP

14:31, 19.01.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Elżbieta Ostrowska i Wiesław Janczyk uzyskali w środę rekomendację sejmowej Komisji Finansów Publicznych na kandydatów na członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Głosowanie odbędzie się podczas posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 26-27 stycznia.


Podziel się:   Więcej

Podczas środowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych prof. Elżbieta Ostrowska i Wiesław Janczyk uzyskali rekomendację na kandydatów na członków Rady Polityki Pieniężnej. Podczas posiedzenia komisji posłowie zadawali pytania obojgu kandydatom m.in. o stosunek do przyjęcia przez Polskę euro.

Dla mnie jest istotne, aby nasz kraj funkcjonował w Unii Europejskiej i wejście do strefy euro miałoby dużo pozytywnych rezultatów, nie tylko w punktu widzenia gospodarczego, ale także z punktu widzenia obywatela, choćby w kwestii turystyki czy kosztów transakcyjnych – powiedziała prof. Elżbieta Ostrowska.

Stwierdziła, że nie podejmuje się prognozowania, kiedy przyjęcie wspólnej waluty będzie możliwe. Z kolei Wiesław Janczyk zwrócił uwagę, że Polska nie spełnia kryteriów, zapisanych w traktacie z Maastricht, warunkujących przyjęcie euro.

Potrafię sobie wyobrazić sytuację, że w ramach rozpoczynającej się kadencji RPP kryteria z Maastricht mogłyby zostać spełnione, ale korzyści z posiadania własnej waluty są nie do przecenienia – powiedział Janczyk.

Głosowanie w sprawie wyboru członków RPP odbędzie się na posiedzeniu Sejmu 26-27 stycznia.


Grodzki: Podczas posiedzenia Senatu powołamy komisję nadzwyczajną ds. Pegasusa
Wśród pytań posłów były i takie, które dotyczyły poglądów obojga kandydatów na to, co jest przyczyną inflacji w Polsce.

– Jedna strona uważa, że przyczyną inflacji jest wzrost cen energii, mocno inflacjogenny, druga sądzi, że przyczyną inflacji w dużym stopniu są czynniki wewnętrzne. Ja odpowiedziałabym tak, że RPP w swoich decyzjach o stopach musi pamiętać o gospodarce i o tym, jak gospodarka zareaguje ostatecznie na decyzje. To trudno przewidzieć, podkreślam dynamiczność sytuacji, choćby to, jak zaskoczyła nas pandemia i jak pandemia wpłynęła na decyzje RPP – powiedziała Ostrowska.

Wiesław Janczyk mówił z kolei o dużym znaczeniu kwestii bezrobocia w polityce pieniężnej.

– Czym innym jest inflacja, a czym innym sytuacja, w której 2 mln ludzi przychodzi do domu bez wypłaty – powiedział. – Wiodące kraje na świecie do zasad polityki pieniężnej włączają kwestie zatrudnienia i bezrobocia. To, że tego nie zapisaliśmy w konstytucji, nie zwalnia nas z tego, abyśmy kątem oka widzieli tę kwestię – mówił także.


Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła projekt budżetu na 2020 r. z poprawkami
Wiesław Janczyk jest posłem obecnej kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, sprawował też mandat posła w Sejmie VI, VII, VIII kadencji. Jest wieloletnim członkiem Komisji Finansów Publicznych, w latach 2015-2016 był jej wiceprzewodniczącym, a obecnie jej przewodniczy. Był też członkiem Podkomisji Stałej do Spraw Instytucji Finansowych, a w Sejmie VII i IX kadencji jej przewodniczył. W latach 2016-2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, w tym okresie także Przewodniczący Komisji Nadzoru Audytowego. Wcześniej, w roku 2007 był członkiem zarządu Remag w Katowicach, pełnił także funkcję prezesa ZEW Niedzica w Niedzicy. W latach 1994-2005 pracował dla Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. - najpierw 5 lat w Biurze Maklerskim, następnie jako wicedyrektor oddziału kierował pionem współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, klientami VIP oraz wszystkimi klientami detalicznymi. Jest Absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na wydziale Filologicznym ze specjalnością Filologii Polskiej (1989 r.). Studia podyplomowe z zakresu Rachunkowości i Zarządzania Finansami ukończył w Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu (2001 r.). W roku 2017 uzyskał wpis na listę doradców podatkowych.

Elżbieta Ostrowska jest profesorem w Katedrze Bankowości i Finansów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Uniwersytet Gdański, dyplom magistra uzyskała w 1975 r., w 1983 roku uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, w 1993 r. stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, a w 2002 r. uzyskała tytuł profesora nauk ekonomicznych. W latach 2005-2010 pełniła funkcję kierownik Katedry Finansów w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku 2005-2010, w latach 2011-2015 była rektorem Wyższej Szkoły Finansów i Administracji w Gdańsku.


Komisja finansów omówiła opinie dwóch komisji na temat projektu budżetu

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych