zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa komisja jednogłośnie za senacką poprawką do nowelizacji ustawy o PNR

18:52, 26.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Sejmowa komisja jednogłośnie poprała poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera. Poprawka umożliwi zawieszenie lub niewszczynanie postępowań zmierzających do ukarania linii lotniczych za dotychczasowe naruszenia obowiązku przekazywania tych danych.


Podziel się:   Więcej

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poprawkę Senatu rozpatrywała w środę. Poseł PiS Jerzy Polaczek podczas posiedzenia tłumaczył, że zmiana wniesiona przez Izbę Wyższą w porozumieniu ze stroną rządową odpowiada na głosy, które płynęły ze strony przewoźników lotniczych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego (IATA).

Nowelizację ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera (PNR - ang. passenger name record) przygotowało MSWiA, a Sejm uchwalił ją 13 stycznia. Nowela ma rozłożyć w czasie procedurę nakładania kar na linie lotnicze za naruszenie obowiązku przekazywania tych danych do Straży Granicznej.

Dotychczas odnotowano blisko 110 tys. lotów, z których dane nie zostały przekazane. Jako że zwykle przy jednym locie dochodzi do dwóch naruszeń (nieprzekazanie listy rezerwacyjnej i listy po odprawie), a przewidziana sankcja wynosi do 20 tys. złotych, maksymalna wartość kar grożących przewoźnikom przekracza 4 mld złotych.

„Ustawowo regulujemy kwestię przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy”
Ustawa, która implementowała unijną dyrektywę z 2016 r. w sprawie wykorzystywania danych PNR w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i poważnej przestępczości, obowiązuje od maja 2018 roku. Wtedy też - na początku funkcjonowania tego systemu - doszło do większości naruszeń. Z uwagi na zbliżający się termin ich przedawnienia, komendant główny Straży Granicznej powinien zacząć wszczynać postępowania zmierzające do nałożenia na linie lotnicze kar. W związku z tym w nowelizacji zaproponowano wydłużenie terminu przedawnienia - z trzech do pięciu lat.

Senat w miniony czwartek uzupełnił propozycję o przepis, który zakłada m.in., że przez dwa lata nie będą wszczynane postępowania za naruszenia, które nastąpiły przed dniem wejścia w życie noweli. Już wszczęte postępowania w sprawie takich naruszeń również zostaną zawieszone na dwa lata. Sejmowa komisja w środę poparła tę poprawkę jednogłośnie.

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do wdrożenia Pakietu Mobilności
Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, pytany w Senacie o możliwość anulowania kar, zwracał uwagę, że sankcja już spełniła swoją rolę, bo 99 proc. przewoźników podłączyło się do systemu i przekazuje PNR do SG, ale zastrzegał, że do takiego anulowania potrzebne jest stanowisko Komisji Europejskiej mówiące o tym, że nie naruszy to unijnej dyrektywy.

W ubiegłym tygodniu Grodecki skierował w tej sprawie pismo do unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson. - Właśnie z takim pytaniem: czy w momencie, kiedy sankcja spełniła swoją rolę - tzn. 99 proc. przewoźników podłączyło się systemu - istnieje możliwość, aby te kary anulować. Poprosiłem też o takie wytyczne dla wszystkich krajów UE - mówił w Senacie.

Wiceminister tłumaczył, że na ten moment bez wydłużenia terminów komendant główny Straży Granicznej będzie musiał ukarać przewoźników, bo inaczej narazi się na odpowiedzialność karną. - Stąd też chcielibyśmy przedłużyć tę możliwość dla komendanta o dwa lata po to, żeby uzyskać stanowisko KE - mówił. - Jeżeli taką odpowiedź otrzymamy, do tematu anulowania kar możemy jak najbardziej wrócić - deklarował.

Szrot i Kościński: Uwagi Kancelarii Prezydenta do Polskiego Ładu zbieżne ze spostrzeżeniami MF
Nowela, poza wydłużeniem terminu przedawnienia, umożliwi objęcie postępowaniem więcej niż jednego naruszenia i wydanie jednej decyzji w odniesieniu do wielu naruszeń. Wprowadzi także możliwość nakładania administracyjnych kar pieniężnych przez komendantów oddziałów Straży Granicznej, a nie tylko komendanta głównego.

Po czwartkowych głosowaniach w Sejmie nowela trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

Projekt noweli ustawy w sprawie poboru zaliczek na podatek dochodowy - w Sejmie

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych