zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa komisja negatywnie o wotum nieufności dla szefa MSWiA M. Kamińskiego

16:47, 14.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Złożył go klub Koalicji Obywatelskiej.


Podziel się:   Więcej

Autorzy wniosku uzasadniają, że jest to sprzeciw wobec działań i zaniechań, do których – w ich ocenie – doszło w koordynowanym przez obecnego szefa MSWiA dziale administracji rządowej.

Poseł KO Tomasz Szymański mówi, że przykładem jest zachowanie policji podczas protestów przedsiębiorców, do których doszło pod koniec maja w Warszawie. W jego ocenie, funkcjonariusze zachowywali się skandalicznie co uzasadnił tym, że m.in. uniemożliwili manifestantom swobodne poruszanie się.

Minister Mariusz Kamiński odnosząc się do argumentów opozycji stwierdził, że działania podejmowane przez policję były pozbawione brutalności, adekwatne i zgodne z prawem. Podkreślił, że w trakcie protestu ani razu nie użyto pałki policyjnej, a jedynie raz gazu pieprzowego wobec grupy manifestantów, która próbowała przerwać kordon policji. Kamiński zaapelował do posłów opozycji, aby nie obrażali polskiej policji.

Szef MSWiA dodał też, że protest zorganizowany pod koniec maja był nielegalny o czym świadczy to, że jego rejestracji odmówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przypomniał, że w związku z trwającym wówczas stanem epidemii zakazane były zgromadzenia i nakaz zachowania dystansu społecznego, co jest podstawową formą skutecznego zapobiegania rozsiewaniu wirusa.

Teraz wnioskiem KO posłowie zajmą się na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA