zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa komisja przeciw uchwale Senatu odrzucającej ustawę o służbie zagranicznej

13:02, 24.02.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Sejmowa komisja spraw zagranicznych nie poparła uchwały Senatu odrzucającej rządową ustawę o służbie zagranicznej. Ustawa zakłada m.in. stworzenie nowej funkcji Szefa Służby Zagranicznej i zmianę naboru kadr do służby zagranicznej.


Podziel się:   Więcej

13 posłów komisji spraw zagraniczych opowiedziało się za przyjęciem stanowiska Senatu, 14 było za jego odrzuceniem. Podczas prac w Senacie nie złożono żadnych poprawek do ustawy. Senatorowie opozycji argumentowali, że jest ona nie do poprawienia.

Ustawę krytykowali przedstawiciele większości senackiej, w tym szef komisji Bogdan Klich (KO), który podkreślał, że w toku prac komisji, poza opinią przedstawiciela rządu - wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego - nie było ani jednego głosu pozytywnego w sprawie ustawy. Przypomniał, że do komisji spłynęły krytyczne opinie NSZZ „Solidarność”, Komisji Zakładowej NSZZ „S” pracowników służby zagranicznej i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki podczas dyskusji krytykował ustawę; określił ją jako tragicznie złą i niechlujną. Zdaniem Bosackiego, dotychczasowa ustawa o służbie zagranicznej z 2001 r. funkcjonowała dobrze. - Polska straci profesjonalną, odpowiedzialną za wiele sukcesów polskiej polityki zagranicznej, służbę zagraniczną, profesjonalną dyplomację - mówił senator KO.

W środę podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw zagranicznych wiceszef MSZ Paweł Jabłoński krytycznie odnosił się do prac w Senacie. Jego zdaniem zarówno na posiedzeniu Senatu, jak i podczas prac w komisji zabrakło dyskusji merytorycznej, a pojawiały się wyłącznie argumenty o charakterze politycznym. Wiceszef MSZ pozytywnie ocenił natomiast prace w sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Niestety w Izbie Wyższej parlamentu, zwanej do niedawna jeszcze „Izbą Refleksji”, sytuacja była zgoła odmienna. Zarówno na senackiej komisji spraw zagranicznych i UE, jak i na posiedzeniu plenarnym debata o tej ustawie sprowadzała się wyłącznie do kwestii pozamerytorycznych - mówił Jabłoński.

Co więcej mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której zasadnicza część przedstawicieli Senatu była do prac nad tą ustawą bardzo słabo przygotowana merytorycznie - ocenił wiceminister.

Pozytywnie odniósł się natomiast do uwag byłego szefa polskiej dyplomacji, europosła PO Radosława Sikorskiego i uwag wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego (Koalicja Polska).W Dniu Służby Zagranicznej prezydent spotka się z szefem MSZ
Poseł KO Paweł Zalewski ocenił tę wypowiedź Jabłońskiego jako skandaliczną i znieważającą polski parlamentaryzm.

- To Sejm jest od recenzowania działalności rządu, a nie jakiś wiceminister - powiedział Zalewski.

Oczekuję panie marszałku, że będzie pan egzekwował, iż przedstawiciele rządu w tej komisji będą wypowiadali się merytorycznie w sprawach, które przedstawia rząd i nie będą sobie pozwalali na tak skandaliczne wypowiedział - zwrócił się poseł KO do szefa komisji Marka Kuchcińskiego (PiS).

Według posła Andrzeja Szejny (Lewica) uzasadnienie Senatu dotyczące decyzji o odrzuceniu ustawy jest bardzo precyzyjne. - Gdyby nie taki Trybunał Konstytucyjny jaki mamy, nie miałbym wątpliwości, że skuteczne byłoby zaskarżenie tej ustawy do Trybunału, co też być może będzie trzeba zrobić, choć nie wiem, czy cokolwiek z tego wyniknie - powiedział Szejna.

Głosowanie nad odrzuceniem uchwały Senatu i ostatecznie przyjęciem ustawy o służbie zagranicznej zaplanowane jest w Sejmie w bloku czwartkowych głosowań po południu.

Ustawa o służbie zagranicznej zakłada oprócz utworzenia odrębnego stanowiska Szefa Służby Zagranicznej, zmianę struktury stopni dyplomatycznych. Najwyższym stopniem będzie minister-pełnomocny, a nie jak obecnie ambasador. Ustawa przewiduje też zmianę zasad naboru kandydatów do służby zagranicznej oraz udostępnienie archiwów MSZ obejmujących okres do 1990 r. Instytutowi Pamięci Narodowej. W myśl przyjętych poprawek dyplomata może być oddelegowany do Kancelarii Prezydenta. Sam prezydent będzie mógł powoływać ambasadorów-specjalnych.


„Polska służba zagraniczna wypracowuje to, co potem jest dopinane przez przedstawicieli władz”
Według ustawy, stanowisko Szefa Służby Zagranicznej ma być odrębne od Dyrektora Generalnego MSZ, które to obecnie funkcjonuje w resorcie dyplomacji. Pełni je aktualnie Andrzej Papierz.

Szef SZ miałby, zgodnie z ustawą, w sposób całościowy kierować służbą zagraniczną, organizować szkolenia, wskazywać kryteria oceny członków służby zagranicznej. Minister spraw zagranicznych ma kierować procesem zarządzania zasobami ludzkimi, nadawać stopnie dyplomatyczne, kierować Akademią Dyplomatyczną oraz przygotowywać projekty aktów normatywnych dotyczących służby zagranicznej. Do jego zadań będzie należało również monitorowanie i nadzorowanie wykorzystania środków finansowych na wynagrodzenia członków korpusu służby zagranicznej.

Ustawa zakłada korektę stopni dyplomatycznych. Najwyższym stopniem dyplomatycznym dla zawodowego korpusu służby zagranicznej będzie minister pełnomocny, a stopień ambasadora tytularnego będzie nadawany przez szefa MSZ wyłącznie na czas pełnienia funkcji ambasadora na placówce zagranicznej.

Ustawa wprowadza nową kategorię pracownika zagranicznego, która umożliwia zatrudnienie na placówce osoby znajdującej się dotychczas poza służbą zagraniczną. Pracownicy zagraniczni nie będą musieli ukończyć prowadzonej przez Akademię Dyplomatyczną aplikacji dyplomatyczno-konsularnej. Jednak, aby zostać zawodowymi dyplomatami i uzyskać pierwszy stopień dyplomatyczny pracownik służby zagranicznej po trzech latach doświadczenia będzie musiał ukończyć seminarium dyplomatyczno-konsularne i zdać egzamin.


Komisje sejmowe za projektem PiS o służbie zagranicznej

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
11-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych