zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa komisja przyjęła projekt ws. wsparcia służb mundurowych

14:39, 20.07.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, Twitter

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła sprawozdanie podkomisji w sprawie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.


Podziel się:   Więcej

Chodzi w nim o stworzenie instrumentów prawnych motywujących funkcjonariuszy do pozostawania w służbie. Mowa o zapisanym w projekcie prawie do dodatku motywacyjnego.

Przewodniczący podkomisji Zdzisław Sipiera z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że propozycje zawarte w projekcie są oczekiwane oraz, że idą one „w kierunku stabilizacji spraw związanych z funkcjonowaniem służb mundurowych".

Zgodnie z propozycją, jeśli funkcjonariusz służby mundurowej podległej resortowi spraw wewnętrznych i administracji zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Dodatek nie będzie obligatoryjny, ale z założenia ma być powszechny. Ma przysługiwać każdemu funkcjonariuszowi, który uzyskał pozytywną opinię służbową i przeciwko któremu nie toczy postępowanie karne lub dyscyplinarne.
Podczas posiedzenia komisji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik mówił, że ustawa „poprawi jakość pracy i atmosferę pracy w służbach mundurowych podległych MSWiA”. Przypomniał, że projekt jest realizacja porozumienia ze związkami zawodowymi z 2018 r.

Drugie czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu w środę.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych