zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa komisja rolnictwa zajmie się poprawkami Senatu do noweli o ochronie zwierząt

12:29, 26.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

We wtorek o godz. 16.00 ma się rozpocząć posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która rozpatrzy uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Senat na ostatnim posiedzeniu zaproponował 36 poprawek do tej noweli.


Podziel się:   Więcej

Szef komisji rolnictwa Robert Telus (PiS), poinformował, że zwrócił się do rządu o opinię odnośnie poprawek Senatu. Dopytywany, co sądzi o tych poprawkach podkreślił, że „jest zbyt wcześnie, by to ocenić”. – Pewne rzeczy się rozstrzygają – stwierdził Telus.

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych.

Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu – co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejście w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejście przepisów dot. uboju rytualnego.

Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.


Senat poparł ustawę o ochronie zwierząt
We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu; jak wynika ze wstępnego porządku obrad izby, niewykluczone że porządek zostanie uzupełniony o sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. senackich poprawek do noweli o ochronie zwierząt.

Uchwalona we wrześniu przez Sejm z inicjatywy PiS nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.


Grodzki o ustawie o ochronie zwierząt: Wydaje się, że Senat zrobił najlepsze, co mógł
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które – zgodnie z wersją przyjętą przez Sejm – mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.


Dera: Czekamy na finał prac parlamentu ws. noweli o ochronie zwierząt

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych