zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa komisja spraw zagranicznych poparła kandydaturę Antoniego Fałkowskiego na ambasadora RP w Danii

22:28, 27.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Sejmowa komisja spraw zagranicznych w środę pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Antoniego Fałkowskiego na ambasadora RP w Danii. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz przedstawiając życiorys Fałkowskiego podkreślał, że łączy on doświadczenie w administracji publicznej i w strategicznym sektorze energetycznym.


Podziel się:   Więcej

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz przedstawiając kandydaturę Fałkowskiego poinformował, że ukończył on kierunek zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie ten sam kierunek na uniwersytecie w Marburgu ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania strategicznego. Podkreślał, że Fałkowski pracował też w zagranicznych firmach komercyjnych i w ministerstwie gospodarki, a jego droga zawodowa była nakierowana na prace w sektorze energetycznym.

Szef MSZ zaznaczył, że Fałkowski pracował też w ambasadzie RP w Oslo jako radca kierując wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji, gdzie odpowiadał m.in. za pilotowanie projektu gazociągu z Norwegii do Polski, oraz w ministerstwie środowiska, gdzie zajmował się m.in. tematyką gazu łupkowego i przygotowaniem szczytu klimatycznego. Ponadto - podkreślił Przydacz, pracował w największych firmach sektora energetycznego z udziałami skarbu państwa - Orlen i PGNiG, gdzie odpowiadał za import LNG do Polski.

- Antoni Fałkowski łączy niezwykle cenne dla dyplomaty doświadczenie pracownika w strategicznym sektorze energetycznym, doświadczenie w administracji publicznej w Polsce, doświadczenie pracy za granicą i kompetencje związane ze znajomością rynków zagranicznych. Te elementy będą miały kluczowe znaczenie dla skutecznego wykonywania jego obowiązków jako ambasadora RP w Danii - ocenił wiceszef MSZ.

Prezydent: Polska będzie wprowadzała niezbędne środki do strzeżenia swojej i unijnej granicy z Białorusią
Fałkowski z kolei podkreślał w kontekście Polski i Danii, leżących nad Bałtykiem, o projekcie Baltic Pipe spajającym interesy Polski i Danii. Podkreślał, że jego zdaniem Polska jest w stanie na tym gruncie zbudować zaufanie, które może być bazą do tego, by rozwijać współpracę w Duńczykami także w innych obszarach niż energetyka. Wymienił w tym kontekście politykę bezpieczeństwa w ramach NATO i współpracę europejską.

Różnice w politykach Polski i Danii - zauważył - dotyczą głównie polityki klimatycznej.

Mówiąc o współpracy biznesowej obu krajów Fałkowski zaznaczył, że w Polsce jest ponad 1 tys. spółek z kapitałem duńskim i ten trend jest rosnący. Wskazywał jako swój cel rozwój tej współpracy i inicjowanie nowych partnerstw i form współdziałania.

Duda po spotkaniu z Macronem: Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści Polsce, Francji i UE

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych