zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa komisja za kandydaturą Piotra Wilczka na ambasadora w Wielkiej Brytanii

13:42, 02.12.2021;   autor: PAP;   źródło: ansa

Sejmowa komisja spraw zagranicznych poparła w czwartek kandydaturę Piotra Wilczka na ambasadora w Wielkiej Brytanii. Posłowie również pozytywnie zaopiniowani kandydaturę Tomasza Kobzdeja na ambasadora w Mołdawii.


Podziel się:   Więcej

Kandydaturę Wilczka na ambasadora w Londynie przedstawił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Podkreślał, że Wilczek przez ostatnie pięć lat był ambasadorem w Stanach Zjednoczonych i resort dyplomacji bardzo wysoko ocenia jego pracę oraz wysokie kompetencje, a także bogate doświadczenie zawodowe.

Wilczek podkreślił, że mimo Brexitu i pandemii Wielka Brytania jest nadal globalnym mocarstwem, ale jest w okresie przejściowym i stoimy przez koniecznością zredefiniowania pozycji Wielkiej Brytanii w Europie i ponownego ułożenia relacji bilateralnych.

Wielka Brytania – jak podkreślał Wilczek – jest od lat kluczowym rynkiem dla Polski w relacjach handlowych i w 2021 r. była czwartym, największym rynkiem docelowym dla polskiego eksportu. "Jest także drugim najważniejszym odbiorcą artykułów rolno-spożywczych z Polski. To także rynek, z którym mamy generujemy pokaźną nadwyżkę w obrocie towarami i który jest kierunkiem ekspansji dla około 13 procent wszystkich naszych eksporterów towarów" - mówił Wilczek.

Przedstawiając kandydaturę Tomasza Kobzdeja na ambasadora w Mołdawii wiceszef MSZ mówił, że Kobzdej jest zawodowym dyplomatą oraz urzędnikiem służby cywilnej. Jak podkreślił Szynkowski vel Sęk, Kobzdej przez sześć lat pełnił misję zastępcy kierownika polskiej placówki dyplomatycznej w Tallinnie, czasowo kierował nią jako charge d'affaires. Od dwóch lat Kobzdej pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku w MSZ.

Kobzdej mówił, że jeżeli zostanie ambasadorem w Mołdawii to plan jego pracy będzie wpisywał się w większy projekt geopolityczny poszerzania stabilnego i bezpiecznego środowiska międzynarodowego w Europie wschodniej i południowej z wykorzystaniem mechanizmów OBWE oraz UE.


Krzysztof Szczerski pozytywnie zaopiniowany na ambasadora przy ONZ
W toku dyskusji Paweł Kowal (KO) mówił, że pozytywnie ocenia misję Wilczka w USA jako dyplomaty, ale zaznaczył jednocześnie, że krytycznie ocenia obecny stan relacji polsko-amerykańskich.

Krystian Kamiński (Konfederacja) mówił, że Wilczek ma profesjonalne doświadczenie wystarczające, by objąć placówkę w Londynie. Również Janusz Kowalski (Solidarna Polska) pozytywnie wypowiadał się o kandydacie na ambasadora w Wielkiej Brytanii.

Maciej Gdula (Lewica) mówił, że największym wyzwaniem jest zachowanie spójności UE i obecna rola Wielkiej Brytanii jest trochę niewiadoma, zwracał uwagę na konieczność przyciągania Wielkiej Brytanii do UE.

Paweł Zalewski (Polska 2050) mówił, że nie jest w stanie ocenić działalności Wilczka w USA, bo nie angażował on opozycji do pełnienia swojej misji. Zalewski powiedział, że ocenia Wilcza na podstawie polskiej polityki wobec USA, a ta ocena jest negatywna.


Premier: Wielka Brytania jest bardzo dobrym sojusznikiem i przyjacielem Polski