zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa komisja za projektem noweli o opłatach abonamentowych; opozycja opuściła posiedzenie

21:52, 19.02.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowa komisja kultury opowiedziała się we wtorek za projektem noweli ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018–19 opłat abonamentowych. Posiedzenie komisji opuścili posłowie opozycji.


Podziel się:   Więcej

We wtorek sejmowa Komisji Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała projekt noweli ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018–19 opłat abonamentowych. W trakcie posiedzenia komisja przyjęła jedną poprawkę o charakterze doprecyzowującym.

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zwrócił uwagę, że „KRRiT niezmiennie od trzech kadencji, czyli w bardzo różnych składach również politycznych, występuje z postulatem rekompensowania ubytku, który powstał w opłacie abonamentowej z tytułu rozszerzanego katalogu ulg i zwolnień. (...) Uważamy, że to nie zmienia systemu abonamentowego tylko go naprawia. (...) Przyzwoitość wymaga, że jeżeli jakiś dysponent gwarantuje komuś ulgę, czyli jakąś korzyść to powinien zrekompensować temu, który na tym traci”.

Podkreślił, że takie rozwiązanie powinno mieć charakter „systemowy a nie incydentalny, czego niestety ten projekt nie spełnia”.

W trakcie posiedzenia komisji Biuro Legislacyjne Sejmu zwróciło uwagę, że „do tego projektu ustawy została sporządzona opinia Biura Analiz Sejmowych z dnia 14 stycznia 2019 r., w której Biuro podnosi, że poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych jest objęty prawem Unii Europejskiej; projekt ustawy może zostać uznany za plan pomocy publicznej podlegający notyfikacji Komisji Europejskiej”, dlatego Biuro Legislacyjne zgłosiło rozważenie skierowania projektu do notyfikacji.

W związku z wątpliwościami Biura Legislacyjnego Sejmu poseł Michał Kamiński (PSL–UED) złożył wniosek formalny o „odroczenie procedowania nad tym projektem ustawy do czasu doręczenia posłom jednoznacznej opinii Komitetu Integracji Europejskiej o zgodności tego projektu z prawem Unii Europejskiej”. Wniosek nie przeszedł.

Kołodziejski przekonywał, że „nie bardzo wie, jaką rolę miałby pełnić Komitet Integracji Europejskiej, czy jakiś inna instytucja”. – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów tutaj jest zdecydowanie kompetentny do tego, żeby takie rozwiązanie aprobować albo odrzucać – podkreślił.

Z kolei przewodnicząca sejmowej komisji kultury Elżbieta Kruk (PiS) przyznała, że „nigdy wcześniej Biuro Analiz Sejmowych takich wątpliwości do tego typu rozwiązań nie podnosiło”.
Poseł Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) pytał obecnego na posiedzeniu wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego, „jaka kwota jest przeznaczona na paski nienawiści w Telewizji Publicznej”. Podkreślał, że to są pieniądze „płynące z naszych podatków na kampanię nienawiści, kampanię propagandową, kampanię przeciwko społeczeństwu obywatelskiemu w Polsce”. Zaznaczył, że „to jest bardzo poważny problem, z którym zmaga się Polska demokratyczna”.

Kruk odpowiedziała mu, że „to nie jest temat tego spotkania” i „komisja przyjęła porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia”.

W związku z tym Kamiński zaproponował posłom opozycji opuszczenie posiedzenia komisji. – Wypowiedziom posłów opozycji towarzyszą knajackie szyderstwa ze strony polityków partii rządzącej, a także pani (przewodnicząca Kruk – PAP) na nas krzyczy. Ja sugerowałbym kolegom z opozycji, abyśmy opuścili to posiedzenie (...) – powiedział.

Posłowie opozycji opuścili posiedzenie komisji.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
07-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych