zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa komisja za projektem ws. postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej

20:49, 08.04.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowy projekt nowelizacji wprowadzający częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej. Projekt trafi do drugiego czytania.


Podziel się:   Więcej

Zasadniczym celem projektu jest dostosowanie rozwiązań przyjętych w ustawie Prawo upadłościowe z 2019 r. do rozwiązań ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ), która ma wejść w życie od początku lipca br.

„Dostosowanie tych dwóch ustaw usprawni procedurę upadłości konsumenckiej m.in. przez zasadę składania pism i dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sadowe, prowadzenie akt postępowania przez doradcę restrukturyzacyjnego wyłącznie w systemie teleinformatycznym, dostęp do akt poprzez system teleinformatyczny i rozszerzenie zakresu ujawnianych informacji w KRZ” - powiedziała wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.

W dyskusji nad propozycją MS niektórzy posłowie opozycji zgłaszali wątpliwości dotyczące m.in. stanu przygotowania systemu teleinformatycznego. Posłanka KO Magdalena Filiks powiedziała, że dobrą wiadomością jest złożenie tego projektu do Sejmu. Pytała przy tym, dlaczego zmiany zostały opracowane dopiero teraz.

Wyraziła przy tym wątpliwość, czy system informatyczny będzie gotowy w lipcu. „Cała ta ustawa opiera się na tym, że system teleinformatyczny wejdzie w życie na początku lipca , ale ciężko jest znaleźć kogoś, kto ten system widział” - dodała


Jawny rejestr dłużników ma powstać w internecie
  
Wątpliwości w tym zakresie wyrażała także inna posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. Obie parlamentarzystki zapowiedziały złożenie poprawki wydłużającej vacatio legis proponowanej noweli.

Z kolei przedstawiciele MS zapewniali, że resort dołożył wszelkich starań, aby system został, jak najlepiej opracowany. Podkreślili, że niektóre elementy systemu już są testowane. Dodali, że po przeprowadzeniu pełnych testów przeszkolone zostaną osoby obsługujące system informatyczny.

Obszerny projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych został przygotowany w resorcie sprawiedliwości. Ustawa o KRZ została uchwalona w grudniu 2018 r. Głównym jej celem było wprowadzenie KRZ, jako jednego rejestru, w którym będą ujawniane dane dotyczące osób, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe oraz osób, wobec których była prowadzona egzekucja , która została umorzona z powodu bezskuteczności. W większości ustawa ta ma wejść w życie od początku lipca br.Alimenty ściągnie komornik, nie gmina. Nowe propozycje rządu
Tymczasem w końcu sierpnia 2019 r. uchwalona została nowelizacja Prawa upadłościowego, która wprowadziła zmiany w upadłościach konsumenckich. Przewidziała ona m.in. wprowadzenie możliwości ogłoszenia upadłości w uproszczonej procedurze bez wyznaczania sędziego-komisarza oraz zawierania przez dłużników układów z wierzycielami pod kierunkiem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego przy ograniczonym do minimum udziale sądu. Wprowadzono też rezygnację z konieczności badania przez sąd, na etapie ogłaszania upadłości, zawinienia dłużnika w doprowadzeniu do niewypłacalności.

Głównym celem rządowego projektu jest dostosowanie rozwiązań przyjętych w nowelizacji Prawa upadłościowego do rozwiązań przyjętych w KRZ. Dostosowanie to ma sprowadzać się do umożliwienia realizacji celów nowelizacji Prawa upadłościowego za pośrednictwem rozwiązań teleinformatycznych przyjętych w KRZ.

„Innymi słowy projekt ustawy ma na celu zapewnienie spójności pomiędzy ustawami, tak aby możliwa była obsługa postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych w szczególności nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, w którym tworzy się i przetwarza akta sprawy ” - wyjaśniono. Według resortu, wyłączność zastosowania systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe w postępowaniach upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych pozwoli na pełną realizację tworzenia i przetwarzania elektronicznych akt sądowych.


Senat nie wprowadził istotnych zmian do prawa restrukturyzacyjnego
  

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych