zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Sejmowa komisja zajmie się poprawkami Senatu do ustawy o ochronie granicy

07:56, 29.11.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zajmie się w poniedziałek poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, umożliwiającej m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej - poinformował PAP szef komisji, poseł Lewicy Wiesław Szczepański.


Podziel się:   Więcej

Senat ustawę o ochronie granicy państwowej przyjął w piątek i wniósł do niej osiem poprawek. Szczepański przekazał PAP, że komisja rozpatrzy je w poniedziałek. W tym celu uzupełniony został porządek obrad komisji. Jej posiedzenie ma się rozpocząć o godz. 14. W związku z poprawkami Senatu we wtorek zbierze się Sejm, który przesądzi o nich w głosowaniu.

Przepisy nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw umożliwią zakazanie przebywania w strefie nadgranicznej na wschodzie kraju. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej. Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób.

Rządowa strona z informacjami o wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy
Senat wniósł do noweli poprawki, zgodnie z którymi zakaz nie będzie obejmował dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji, których celem jest udzielanie pomocy humanitarnej, prawnej i medycznej. Przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu, według jednej z poprawek, stracą moc po 3 miesiącach od wejścia w życie.

Inna senacka zmiana ogranicza obszar, na którym mógłby zostać wprowadzony zakaz, do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy. Strefa nadgraniczna obejmuje gminy przyległe do granicy, a jeśli nie osiąga tak 15 km, włącza się do niej obszar sąsiednich gmin. Strefa stanu wyjątkowego to natomiast pas ok. 3 km od granicy w głąb kraju, który obejmuje 183 miejscowości.

Kolejna poprawka skreśla możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny. Senatorowie dodali też przepis, zgodnie z którym szef MSWiA i KG SG będą co 30 dni składać Sejmowi sprawozdanie z obowiązywania zakazu.

Premier Morawiecki dla dpa o kryzysie na granicy z Białorusią, Nord Stream 2 i reparacjach
Nowelizacja zmienia również ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego, tak aby rekompensatę otrzymali także działający na obszarze, na którym będzie zakaz przebywania. W poprawkach senatorowie uzupełnili katalog przedsiębiorców, którym przysługuje rekompensata, o tych prowadzących działalność związaną z kulturą, rozrywką, rekreacją i przewozem turystów. Skreślili też zapis, że rekompensata stanowi pomoc de minimis.

Nowelizacja zmienia też przepisy dotyczące Straży Granicznej. Znosi górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy SG oraz reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie takich miotaczy może używać jedynie policja.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.

Kumoch: Polska uważa, że Alaksandr Łukaszenką nie jest żadnym partnerem do rozmów

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
28-09-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych