zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sekcja zdrowia będzie jedną z wiodących w nowej Narodowej Radzie Rozwoju

10:46, 30.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Sekcja zdrowia będzie jedną z wiodących w nowej Narodowej Radzie Rozwoju, która powstanie w najbliższych tygodniach jako zaplecze eksperckie prezydenta – powiedział prezydencki minister Piotr Ćwik. Jak zauważył, jest to ważne m.in. w kontekście pandemii koronawirusa.


Podziel się:   Więcej

Piotr Ćwik został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP na początku października.

Jak powiedział, prezydent powierzył mu nadzór nad biurem Narodowej Rady Rozwoju. W zakresie obowiązków nowego ministra jest też współpraca z samorządami, inicjatywy obywatelskie oraz współpraca z doradcami etatowymi i społecznymi prezydenta.

Dotychczas funkcjonująca NRR zakończyła swoją kadencje i w najbliższym czasie zostanie powołana Rada w nowym składzie - powiedział Ćwik. Dodał, że kompletowanie nowego składu Rady powinno potrwać około miesiąca.

– To horyzont czasowy, który sobie zakreślam. Jeżeli ze strony prezydenta będzie informacja, żeby chce on, aby to stało się szybciej, to oczywiście te działania będą intensyfikowane – zaznaczył prezydencki minister.

Zapowiedział, że kompletowanie składu NRR, rozmowa z dotychczasowymi członkami tego gremium doradczego prezydenta, przygotowanie listy zespołów i sekcji, będzie priorytetem jego pracy w najbliższym czasie.


Premier zobowiązał spółki SP do budowy szpitali tymczasowych
– Narodowa Rada Rozwoju to naturalne zaplecze eksperckie dla prezydenta. Do tej pory funkcjonowała w niej między innymi sekcja zdrowia. Myślę, że będzie ona jedną z wiodących sekcji w nowej NRR w kontekście pandemii COVID-19 i ewentualnych kolejnych jej fal – ocenił minister.

Zaznaczył, że część osób, które dotychczas zasiadały w Narodowej Radzie Rozwoju zapewne w niej pozostanie na nową kadencję. – Część osób, które były w Narodowej Radzie Rozwoju tak naprawdę pozostawała nieaktywna; były też osoby, które zostały powołane a twierdziły, że nie są członkami NRR. Te wszystkie rzeczy trzeba wyprostować – powiedział Ćwik.

Podkreślił, że „prezydent potrzebuje mocnego zaplecza eksperckiego w poszczególnych, ważnych kwestiach, w których będzie zabierał głos, podejmował inicjatywy legislacyjne”.

– Stąd zamiar stworzenia nowej Narodowej Rady Rozwoju jako mocnego ciała doradczego, eksperckiego, które będzie wspierało prezydenta – powiedział.


Premier: Pod koniec przyszłego tygodnia 31-32 tys. łóżek dostępnych dla chorych na COVID-19

Deklaracja prezydenta Dudy


Ćwik odniósł się też do deklaracji prezydenta, który w wywiadzie dla Polsat News powiedział, że jest gotowy zaangażować się w prace nad rozwiązaniem sporu dotyczącego aborcji, które przywróci spokój społeczny.

– W Narodowej Radzie Rozwoju w ciągu poprzedniej kadencji poznałem ekspertów, którzy z całą pewnością byliby w stanie pomóc w pracach i jestem gotów ich o to poprosić. Jestem gotów zaangażować się w tę pracę po to, by powstało rozwiązanie, które będzie niosło spokój społeczny i które będzie rzeczywiście uznane za myślenie o zdrowiu i prawach kobiet we właściwym tego słowa znaczeniu – oświadczył prezydent.

– Tworząc NRR i poszczególne sekcje priorytetem będzie szybkie powołanie zespołu, który będzie zajmował się ochroną zdrowia. Wśród osób, które zostaną powołane na pewno znajdą się eksperci, którzy będą służyć prezydentowi radą i pomocą także w kontekście tej deklaracji – zapowiedział Ćwik.


Prezydent o protestach: Wzywam do spokoju i rozsądku
Ćwik zauważył, że prezydent przebywa obecnie w izolacji w związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. – Ja przebywam na kwarantannie, kilku innych ministrów też, więc ten kontakt siłą rzeczy jest obecnie mocno ograniczony. Czekamy do przyszłego tygodnia, żeby ta sytuacja się unormowała i mam nadzieję, że będziemy mogli wszyscy wracać do normalnej aktywności – dodał prezydencki minister.

Narodowa Rada Rozwoju jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie RP, które ma stanowić płaszczyznę dla debaty programowej na temat rozwoju Polski i „wypracowanie stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki”. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski.

Zadaniem NRR Rada jest przygotowywanie dla prezydenta opinii, ekspertyz, a także założeń merytorycznych do prezydenckich projektów ustaw.


Prezydent: Obowiązkiem władz jest przygotowanie rozwiązania ustawowego, które uspokoi nastroje

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych