zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senacka komisja nadzwyczajna ds. inwigilacji przesłucha m.in. Mariana Banasia

11:26, 18.01.2022;   autor: kawi;   źródło: IAR

Senacka komisja nadzwyczajna do spraw inwigilacji rozpoczęła kolejne posiedzenie. Dziś przesłuchani zostaną obecny prezes NIK Marian Banaś oraz były szef tej instytucji Krzysztof Kwiatkowski.


Podziel się:   Więcej

Szef sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Waldemar Andzel z PiS mówi, że nie spodziewa się z ich strony rzetelnych informacji, a jedynie krytyki obecnych władz Polski.

Przewodniczący komisji nadzwyczajnej Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej mówi, że podczas kadencji Krzysztofa Kwiatkowskiego w NIK inspektorzy tej instytucji wykryli zakup oprogramowania Pegasus.

Zapowiada, że komisja będzie chciała dowiedzieć się, co wie on o tej sprawie. O to samo ma być pytany obecny prezes NIK Marian Banaś. Komisja przesłucha dziś także Marka Bieńkowskiego, doradcę w Departamencie Administracji Publicznej NIK.

Budka o sytuacji z Sienkiewiczem: Produkowane są fake newsy, to są jakieś bzdury
Senacka komisja nadzwyczajna została powołana na wniosek senatorów opozycji parlamentarnej. W jej skład nie weszli przedstawiciele największego klubu parlamentarnego, czyli Prawa i Sprawiedliwości. PiS uzasadnia swoją decyzję tym, że komisja nie ma kompetencji śledczych do wyjaśnienia sprawy, którą się zajmuje i powstała jedynie na użytek interesu politycznego opozycji.

Komisja ma wyjaśnić przypadki ewentualnej nielegalnej inwigilacji przy użyciu oprogramowania Pegasus. Według kanadyjskiego think-thanku Citizen Lab za pomocą systemu miał być inwigilowany m.in. szef sztabu wyborczego KO Krzysztof Brejza.

Komentując te doniesienia, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński potwierdził, że polskie służby mają Pegasusa, zapewnił jednocześnie, że oprogramowanie nie było używane wobec opozycji.

Ekspert Citizen Lab: Mamy pewność, senator Brejza był bardzo szeroko monitorowany

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych