zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Senacka komisja nie podejmie prac nad petycją o nieuznawaniu orderów i odznaczeń

18:01, 13.02.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

Senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie podejmie prac nad petycją o nieuznawaniu orderów i odznaczeń przyznanych w PRL. Jednocześnie senatorowie jednogłośnie skierowali petycję do Kancelarii Prezydenta, która analizuje nadania orderu Virtuti Militari w okresie komunizmu. Z wnioskiem do Senatu wystąpiło Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956–89.


Podziel się:   Więcej

Autorzy petycji proponowali, by w ustawie dodać przepis, że ordery i odznaczenia przyznane przez władze PRL w latach 1944-89 nie są uznawane za ordery i odznaczenia Rzeczypospolitej Polskiej. Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89 argumentuje, że w PRL odznaczenia państwowe nadawano w imieniu niesuwerennego kraju.

Jednak jak zauważył Roman Kroner, dyrektor Biura odznaczeń i nominacji kancelarii prezydenta, petycja obejmuje wszystkie ordery i odznaczenia w PRL. Przyznawano je wówczas między innymi powstańcom wielkopolskim i warszawskim a także bohaterom wojny obronnej w 1939 roku. – W tej chwili prowadzimy analizę nadań Virtuti Militari po 1944 roku, w związku z tym chętnie zaproszę do kancelarii prezesa Stowarzyszenia na spotkanie w tej sprawie – powiedział Roman Kroner.

Także autorzy petycji założyli, że wśród odznaczonych w okresie komunizmu są osoby godne uhonorowania. Stąd proponowano, by zasłużeni odebrali stosowne odznaczenia już w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Odznaczenia m.in. dla Szewińskiej i Półtawskiej
Petycja budzi wiele kontrowersji

Jednak według senatora PO Jana Rulewskiego, petycja budzi wiele kontrowersji. Jak mówił, nawet jeśli dotyczy ona samego nieuznawania decyzji o nadaniu orderów, to i tak generuje wiele trudności dotyczących odznaczeń pośmiertnych czy za długoletnie pożycie małżeńskie.

– Podjęcie takiej hurtowej decyzji także w stosunku do osób, które nie żyją, które w żaden sposób nie mogą wyjaśniać dlaczego to odznaczenie odebrały, jest jednak zamachem na wolności obywatelskie i moim zdaniem jest nieetyczne – ocenił senator Jan Rulewski.

Przewodniczący senackiej komisji Robert Mamątow z PiS uważa, że decyzja o pozbawianiu orderów i odznaczeń musi być podjęta odpowiedzialnie. – Jestem zawsze przeciwnikiem wkładania wszystkich do jednego worka. Wiem, że w tamtym okresie byli ludzie porządni, którzy zasługiwali na różne odznaczenia, byli też ludzie podli. Teraz trzeba to zrobić delikatnie, żeby po prostu tych, którzy zasługują nie skrzywdzić. Myślę, że od tego jest właśnie kancelaria prezydenta – mówił senator Robert Mamątow, tłumacząc decyzję o skierowaniu petycji do urzędu głowy państwa.

W sierpniu 2017 roku w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” szef Urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk stwierdził, że jego instytucja posiada już listę osób, które powinny zostać pozbawione Orderu Virtuti Militari. Według uzupełnionych danych, znajduje się na niej 80 osób żyjących.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
30-09-2022
  • Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z uczestnikami akcji #sadziMY 15:10
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych