Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do regulacji UE dotyczących zasad funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji w latach 2021-2030.
Wprowadza m.in. procedury ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego. Na Fundusz trafiają środki ze sprzedaży 2 procent ogólnej puli uprawnień do emisji w ramach systemu EU-ETS. Przeznaczone są na modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej w państwach UE. Z Funduszu mogą korzystać kraje, gdzie w 2013 roku PKB per capita było niższe niż 60 procent średniej dla całej UE.
Trzy poprawki do noweli zgłosiło Biuro Legislacyjne Senatu, a czwartą senator Jacek Bury (KO).
Poprawki BLS maja charakter precyzujący i ujednolicający nowelę; nie wypływają na nią merytorycznie.
Zmiany w ustawie pozwolą Polsce skorzystać z unijnego Funduszu Modernizacyjnego
Poprawka zgłoszona przez senatora Burego zmierza do tego – jak sam mówił – aby 100 proc. środków uzyskanych ze sprzedaży na aukcjach uprawnień do emisji, było przekazywane na wyodrębniony rachunek w NFOŚiGW.
– Ta poprawka zmierza do tego, żebyśmy mieli większą kontrolę nad tym, ile tych środków wpłynęło i jak są wydatkowane. Chodzi o większą transparentność – tłumaczył senatorom Bury.
W ramach Funduszu Modernizacyjnego Polska będzie mogła skorzystać z ponad 43 proc. dostępnej puli – środków ze sprzedaży ok. 135 mln uprawnień do emisji. Ich wartość będzie zależeć od cen rynkowych sprzedaży.
Finansowanie z funduszu ma iść na wskazane cele - m.in. wytwarzanie energii z OZE, ciepłownictwo, magazyny energii, sieci – w tym ciepłownicze, transformacja regionów uzależnionych od stałych paliw kopalnych, transformacja sektorów transportu, budownictwa i odpadów.
W noweli przewidziano procedurę ubiegania się o wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego. Podstawową procedurą będą konkursy. Operatorem Funduszu będzie w Polsce NFOŚiGW, a nadzór będzie sprawował minister ds. klimatu.
Rząd przyjął projekt dot. skorzystania z Funduszu Modernizacyjnego