zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senacka komisja za przyjęciem ustawy o odszkodowaniach dla Sybiraków

11:16, 31.07.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, Twitter

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956 bez poprawek. Do parlamentu skierował ją prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Założenia ustawy przedstawił senatorom minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Powiedział, że do tej pory nie uregulowano odszkodowań dla Polaków zesłanych lub deportowanych do ZSRR. Dodał, że celem ustawy jest między innymi zaspokojenie słusznych roszczeń zesłanych lub deportowanych obywateli naszego kraju.

Minister Dera powiedział, świadczenie pieniężne przyznawane będzie jednorazowo, w wysokości 200 złotych za każdy pełny miesiąc okresu okresu podlegania represjom, jednak nie mniej niż 2400 złotych.

Dodał, że będzie ono przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej, złożony Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak powiedział, z szacunków Urzędu wynika, że uprawnionych do świadczenia jest około 22 tysięcy osób, a ich wypłata odszkodowań nie przekroczy 300 mln zł.

Według wyliczeń, wysokość wypłaty dla jednej osoby wyniesie około 13 tys. 200 zł.


Sejmowa komisja poparła projekt świadczeń dla deportowanych do ZSRR

SSenat zajmie się ustawą o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956 na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.


Projekt ustawy o zadośćuczynieniu dla zesłanych do ZSRR trafił do Sejmu