zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senacka komisja zdrowia rozpoczęła pracę nad nowelą ustawy o przeciwdziałaniu pandemii

12:15, 26.10.2020;

Senacka komisja zdrowia rozpoczęła w poniedziałek rozpatrywanie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa. W ubiegłym tygodniu została ona uchwalona przez Sejm.


Podziel się:   Więcej

Nowelizacja przewiduje między innymi podwojenie wynagrodzenia medyków zaangażowanych w walkę z pandemią czy wyłączenie ich z odpowiedzialności karnej za nieumyślne błędy medyczne, popełnione w czasie leczenia zakażonych.

Nowela wprowadza też kary grzywny za niestosowanie się do obostrzeń, dotyczących między innymi zakrywania ust i nosa oraz zezwala na odmowę sprzedaży w sklepach osobom, które nie będą przestrzegać obowiązku zakrywania ust i nosa.

Senatorowie pytali przedstawicieli rządu między innymi o to, dlaczego proponowane przepisy wykraczają poza kwestie związane z personelem medycznym.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówił, że szeroki charakter przepisów jest konieczny do skutecznej walki z pandemią.

Podkreślał, że nie mogą one skupiać się na jednym wątku, bo, jak zauważa, chociażby decyzje związane z rozbudową infrastruktury pociągają za sobą wymagane zmiany prawa w ustawach pozamedycznych. W tym kontekście wiceminister wskazuje na rozluźnienie ścieżki formalnej, związanej z ustawą o zamówieniach publicznych czy z wymaganiami prawa budowlanego.


Prof. Horban: Szpitale polowe są na trzeci etap epidemii


Senat będzie nadal pracował w sposób hybrydowy
Nowela ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt rozpoczynającego się dziś posiedzenia Senatu. Początek o godz. 17.00.


Prezydent: Szpital na Stadionie Narodowym ma stanowić zabezpieczenie

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych