zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senacka większość nie poprze Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich

15:21, 16.04.2021;   autor: kawi;   źródło: IAR

Przedstawiciele większości w Senacie - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej i senatorów niezależnych - zapowiedzieli podczas konferencji prasowej, że nie poprą wyboru Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.


Podziel się:   Więcej

Wczoraj Sejm większością głosów poparł jego kandydaturę na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z konstytucją, Sejm wybiera Rzecznika Praw Obywatelskich za zgodą Senatu.

Szef klubu senatorów Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki powiedział, że większość nie poprze wyboru - jak to określił - „partyjnej kandydatury”.

Dodał, że „Senat nie pozwoli na zawłaszczenie urzędy Rzecznika Praw Obywatelskich”.

Dziennikarze pytali senatorów, czy spotkają się z Bartłomiejem Wróblewskim. Poseł PiS-u zapowiedział, że zwróci się pisemnie do marszałka Senatu oraz przedstawicieli klubów i kół z prośbą o spotkanie. Marcin Bosacki powiedział, że „skoro ktoś prosi o spotkanie, to należy je odbyć”.

Wczoraj też Trybunał Konstytucyjny wskazał, że ustawa o Rzeczniku praw Obywatelskich pozwalająca pełnić funkcję po wygaśnięciu 5-letniej kadencji, jest niezgodna z konstytucją. Kadencja dotychczasowego Rzecznika Prawa Obywatelskich, Adama Bodnara, zakończyła się we wrześniu ubiegłego roku. Zgodnie z ustawą, pełniłby obowiązki do czasu wyłonienia następcy. Po orzeczeniu Trybunału Adam Bodnar będzie mógł pełnić funkcję przez maksymalnie 3 miesiące.

Morawiecki: Życzyłbym sobie, aby następny RPO nie był tak jednostronny

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
14-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych