zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senackie komisje przeciw wnioskowi o odrzucenie noweli Kodeksu karnego

20:56, 23.05.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Senackie komisje oceniły negatywnie zgłoszony przez senatorów PO wniosek o odrzucenie w całości obszernej nowelizacji Kodeksu karnego. Komisje omawiają w czwartek ponad 50 poprawek zgłoszonych do tej nowelizacji – m.in. przez klub PiS i senackie Biuro Legislacyjne.


Podziel się:   Więcej

W czwartek senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji omawiają nowelizację przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości uchwaloną przez Sejm przed tygodniem. Jak wskazywał resort, celem reformy jest „wzmocnienie ochrony prawno-karnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne jak życie i zdrowie człowieka, wolność seksualna czy własność”.

Zmiany zawarte w noweli dotyczą m.in. walki z pedofilią, wprowadzenia elastycznego wymiaru kar, wprowadzenia kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia i zaostrzenia kar za różne rodzaje przestępstw.

Komisje rozpoczęły obrady po godz. 14.00 – wówczas pakiet 30 poprawek złożyli senatorowie PiS. Ponadto 22 poprawki zaproponowało Biuro Legislacyjne Senatu. Zaproponowano m.in. odejście od obowiązku orzekania przez sąd w określonych wypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia, bez prawa do warunkowego zwolnienia oraz uzupełnienie przepisu dotyczącego karalności za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 lat o czyn „doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego”, za co również będzie groziło do 15 lat więzienia.


Nawet dożywocie i brak „zawiasów”. Sejm zaostrzył kary za pedofilię
„Poprawki nie naprawiają wadliwości nowelizacji”

Po zgłoszeniu poprawek nastąpiła dwugodzinna przerwa w posiedzeniu na zapoznanie się z tymi propozycjami. Po przerwie wniosek o odrzucenie ustawy zgłosił Piotr Zientarski (PO). Jak wskazywał, poprawki nie naprawiają wadliwości nowelizacji i nie stanowią odpowiedzi na zarzuty wobec tej ustawy „formułowanym przez autorytety prawnicze”.

Wniosek Zientarskiego poparło trzech senatorów, przeciw było dziewięciu, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

Następnie komisje przeszły do opiniowania poszczególnych poprawek. Burzliwą dyskusję wywołała kwestia odejścia od przepisu nakładającego na sąd obowiązek orzekania w określonych wypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia, bez prawa do warunkowego zwolnienia.


Komisje senackie: PiS składa 30 poprawek do noweli Kodeksu karnego
Kara dożywocia

Biuro Legislacyjne zaproponowało, aby w ogóle wykreślić możliwość bezwzględnego dożywocia z nowelizacji, zaś zgodnie z poprawką PiS sąd mógłby orzec takie bezwzględne dożywocie za najcięższe zbrodnie, ale nie byłoby to dla sądu obligatoryjne.

Główny legislator Biura Analiz Sejmowych Beata Mandylis podkreśliła, że proponowane rozwiązanie bezwzględnego pozbawienia wolności „niewątpliwie narusza art. 3 Europejskiej Konwencji Praw człowieka”. – Każdy wyrok orzekający zakaz warunkowego przedterminowego zwolnienia jest obciążony niezgodnością z art. 3 Konwencji – zaznaczyła.

– Człowiekowi, który został skazany na karę bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności, odbiera się wszelką nadzieję, że on kiedykolwiek wyjdzie. Nie chodzi tu o to, żeby go wypuszczać. Chodzi tu, żeby był wentyl bezpieczeństwa, ponieważ istota ludzka, choćby nie wiem jak zła, potrzebuje nadziei, żeby funkcjonować nadal i nie stać się wynaturzeniem – mówiła Beata Mandylis.

Jej zdaniem „człowiek skazany na bezwzględne dożywocie stanie się zagrożeniem dla współosadzonych i strażników więziennych, ponieważ nie ma nic do stracenia”.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł odpowiadał, że rozstrzygnięcie sądu może być zawsze poddane środkom odwoławczym i kasacji.

– Państwo tak bardzo pochylacie się nad oskarżonym, a ofiara przestępstwa nie ma drugiej szansy. Ofiara przestępstwa, jeśli przeżyła, to musi żyć z traumą do końca życia; jeśli nie przeżyła, to nie dostała od sprawcy tej drugiej szansy. Proszę o uwzględnienie jej interesu – oświadczył wiceminister sprawiedliwości.

Ostatecznie komisje zarekomendowały poprawkę w wersji zgłoszonej przez klub PiS.


Premier: Rząd zdecydował o powołaniu komisji ds. badania problemu pedofilii

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych