zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senackie komisje wznowią prace nad ustawą ws. organizacji wyborów prezydenckich

09:24, 26.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Trzy połączone komisje senackie we wtorek wznowią prace nad ustawą ws. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. Senatorowie zajmą się poprawkami, które zostały zgłoszone do ustawy w poprzednim tygodniu - poinformował szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski.


Podziel się:   Więcej

W ubiegły czwartek trzy połączone komisje senackie - praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawcza pracowały przed ponad sześć godzin nad ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego. Ustawa przewiduje, że głosowanie odbędzie się metodą „mieszaną” – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Prace przerwano po zgłoszeniu poprawek przez opozycję, a zostaną one wznowione we wtorek o godz. 12. Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że poprawki, które wpłynęły do komisji dotyczą m.in. takich kwestii jak to, aby podmiotem odpowiedzialnym za całą procedurę wyborczą była Państwowa Komisja Wyborcza, a nie rząd. – Czyli np. żeby minister zdrowia mógł oczywiście wnioskować o wyłączenie przeprowadzenia wyborów w trybie tradycyjnym na jakimś terenie, ale żeby decyzję podejmowała PKW jako podmiot upoważniony do przeprowadzenia wyborów – podkreślił senator.

Morawska-Stanecka: Liczymy, że Sejm przyjmie poprawki Senatu


Morawska-Stanecka: Liczymy, że Sejm przyjmie poprawki Senatu
Jak dodał, wpłynął też wniosek senatora Koalicji Obywatelskiej Marka Borowskiego, „żeby wpisać do ustawy kalendarz wyborczy, aby od daty wyznaczonej przez marszałka Sejmu odliczyć dni na zbieranie podpisów, czyli żeby to miało umocowanie na poziomie ustawowym”. Inna poprawka, zaznaczył, przewiduje, że odbiór pakietów wyborczych przy wyborze głosowania korespondencyjnego, ma być potwierdzany podpisem. – Czyli takie podniesienie gwarancji bezpieczeństwa głosowania korespondencyjnego - dodał Kwiatkowski.
Kilkanaście osób zapisanych do dyskusji Podkreślił, że do dyskusji, która zostanie wznowiona we wtorek o godz. 12, zapisało się kilkanaście osób. – Będziemy mieli dokończenie dyskusji, głosowanie wniosków formalnych i później przyjęcie ustawy wyborczej w całości z wcześniej przyjętymi poprawkami lub nie – powiedział szef senackiej komisji. – Nie wpłynął żaden wniosek o odrzucenie ordynacji wyborczej w całości – dodał. Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że „brak było możliwości głosowania na kandydatów”. Jak dodała, fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW nie została dotąd opublikowana. Zgodnie z ustawą o wydawaniu aktów normatywnych, Dziennik Ustaw i Monitor Polski wydaje Prezes Rady Ministrów przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji.

Przewodniczący PKW: Marszałek Sejmu ma 14 dni na zarządzenie terminu wyborów
Nowa ustawa dot. wyborów prezydenckich w 2020 r. 12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w wyborach tych głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom. W zeszły czwartek ustawą zajęły się połączone senackie komisje, które będą kontynuować pracę we wtorek. Senat prawdopodobnie zajmie się ustawą – jak wynika z informacji PAP – na posiedzeniu, które być może odbędzie się w środę i czwartek.

Czarnek: Pochylimy się nad poprawkami zgłoszonymi przez opozycję

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych