zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senackie komisje zajmą się w środę rezolucją ws. sytuacji na Białorusi

08:35, 12.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W środę dwie połączone senackie komisje zajmą się projektem rezolucji ws. sytuacji na Białorusi. W proponowanym tekście rezolucji Senat apeluje do białoruskiego rządu o zaprzestanie represji i uwolnienie więźniów, a do instytucji Unii Europejskiej – o adekwatne zainteresowanie Białorusią.


Podziel się:   Więcej

Projekt rezolucji, autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, był rozpatrywany na wtorkowym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Ustawodawczej, na którym senatorowie zgłaszali poprawki do tekstu rezolucji. Dalszy ciąg posiedzenia komisji zaplanowany jest na środę.

We wtorkowym posiedzeniu komisji brał udział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który zwracał uwagę na potrzebę wydania rezolucji. – Obserwujemy, że sytuacja na Białorusi zaostrza się, doniesienia z Mińska mówią o tym, że eskalacja na Białorusi narasta. Uważamy, że Unia Europejska nie może abdykować od rozwiązywania kryzysów, powinna zajmować się wyzwaniami bezpieczeństwa – mówił Jabłoński.

Jego zdaniem, celem rezolucji powinno być wyrażenie solidarności z Białorusinami. Poprosił o unikanie elementów konfrontacyjnych w tekście rezolucji Senatu.

W proponowanym tekście rezolucji, Senat zwraca się z apelem do rządu Białorusi, instytucji unijnych, prezydenta i polskiego rządu oraz instytucji międzynarodowych o podjęcie konkretnych działań ws. sytuacji na Białorusi.

„Senat apeluje do rządu Białorusi o zaprzestanie represji i natychmiastowe uwolnienie wszystkich zatrzymanych w związku z ostatnimi akcjami wyborczymi, o poszanowanie i wykonywanie zaleceń zawartych w kolejnych rezolucjach Parlamentu Europejskiego i OBWE, o szacunek wobec własnych obywateli, ich aspiracji i praw; a do instytucji unijnych – o adekwatne do sytuacji zainteresowanie Białorusią, z wykorzystaniem wszelkich dyplomatycznych instrumentów, o okazanie realnej pomocy represjonowanym z powodów politycznych” – czytamy w tekście projektu rezolucji.
Apel do prezydenta i rządu

Natomiast do prezydenta i polskiego rządu zwraca się o „zbudowanie konsekwentnej, długookresowej strategii uczestnictwa w polityce wschodniej bez elementów doraźności i przypadkowości, o pilną inicjatywę przyjęcia wspólnego stanowiska przez władze Francji, Niemiec i Polski w ramach Trójkąta Weimarskiego, odbudowując go w ten sposób, jako ważne narzędzie europejskiej polityki wobec wschodnich sąsiadów państw UE, o wsparcie dla niezależnych mediów, międzynarodowych organizacji praw człowieka, a także innych instytucji wsparcia obywateli”.

Senat w projekcie rezolucji apeluje także do instytucji międzynarodowych „o wsparcie niepodległościowych, demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego oraz napiętnowanie działań władz w tym wszelkich prób brutalnych pacyfikacji protestów obywatelskich”.

Jak podkreślono, Senat poprzez rezolucję ma m.in. na względzie prawo obywateli do udziału w demokratycznych wyborach, do wolności zgromadzeń i swobody wyrażania poglądów, prerogatywy obywatelskiej do poszanowania i przestrzegania praw człowieka, wartość dialogu i szacunku wobec odmienności poglądów politycznych, znaczenie praw i wolności, istotę i znaczenie wolnych mediów, a także prawo do rzetelnej informacji”.
Protesty na Białorusi

Od niedzieli w Mińsku i innych miastach Białorusi trwają protesty. Demonstracje i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka, uzyskując blisko 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów. Jak potwierdziło białoruskie MSW, podczas protestów w Mińsku zginął mężczyzna, który – zdaniem MSW – usiłował odpalić ładunek wybuchowy. W poniedziałek w stolicy Białorusi doszło też do starć z milicją, na ulice wyszły też wojska wewnętrzne. Są ranni.

Liderka białoruskiej opozycji podjęła w poniedziałek decyzję o opuszczeniu Białorusi. We wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius poinformował, że Cichanouska jest bezpieczna na Litwie.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych