zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senackie komisje zapoznają się z informacją o KPO

17:20, 10.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

We wtorek senackie komisje: Spraw Zagranicznych i UE oraz Budżetu i Finansów Publicznych zapoznają się z informacją o Krajowym Planie Odbudowy, przekazanym do Komisji Europejskiej przez rząd. W posiedzeniu weźmie udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.


Podziel się:   Więcej

Udział w posiedzeniu komisji zapowiedzieli, oprócz Waldemara Budy, m.in. wiceprezydent Pracodawców RP Paweł Wojciechowski, dyrektor Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych Piotr Buras, wiceprezes BCC Łukasz Bernatowicz, ekspert ds. funduszy UE Marcin Tumanow, prezeska Polskiej Zielonej Sieci Joanna Furmaga oraz członkowie Zespołu Doradców Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Posiedzenie komisji będzie transmitowane na stronie internetowej Senatu oraz na kanałach Senatu w mediach społecznościowych.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050. Teraz ustawą ratyfikacyjną musi się zająć Senat.

Bosacki: Ratyfikacja Funduszu Odbudowy nie na najbliższym posiedzeniu Senatu
Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku w sprawie systemu zasobów własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest niezbędna, by uruchomić m.in. Fundusz Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

W ramach samego Funduszu Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W miniony poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie przekazane KE.

Jest zgoda Sejmu na ratyfikację decyzji o Funduszu Odbudowy