zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senackie komisje zarekomendowały nowelę Kodeksu karnego z poprawkami

21:46, 23.05.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Senackie komisje pozytywnie zaopiniowały w czwartek wieczorem nowelizację Kodeksu karnego zaostrzającą kary za przestępstwa, w tym dot. pedofilii. Komisje zarekomendowały też 34 poprawki. Nowelą zajmie się teraz Senat na posiedzeniu plenarnym.


Podziel się:   Więcej

Za rekomendacją noweli wraz z poprawkami głosowało 9 senatorów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. W głosowaniu nad całością nowelizacji i w większości głosowań nad poprawkami nie brali udziału senatorowie PO.

Połączone senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji przez ponad sześć godzin omawiały w czwartek nowelizację przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości uchwaloną przez Sejm przed tygodniem. Nowela ta przewiduje m.in. zmiany w przepisach dotyczących walki z pedofilią, wprowadzenie elastycznego wymiaru kar, wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia i zaostrzenia kar za różne rodzaje przestępstw.

Komisje pozytywnie zaopiniowały nowelizację Kodeksu karnego. Jednocześnie zarekomendowano 30 poprawek wniesionych w imieniu klubu PiS przez senatora Marka Pęka, z których część została zaproponowana również przez Biuro Legislacyjne Senatu. Senatorowie zarekomendowali też cztery poprawki wniesione samodzielnie przez Biuro Analiz Sejmowych.


Senackie komisje przeciw wnioskowi o odrzucenie noweli Kodeksu karnego
Co zakładają poprawki?

Zarekomendowane poprawki zakładają m.in. odejście od obowiązku orzekania przez sąd w określonych wypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia, bez prawa do warunkowego zwolnienia. Zgodnie z poprawką sąd będzie mógł orzec takie bezwzględne dożywocie za najcięższe zbrodnie, ale nie będzie to dla sądu obligatoryjne.

Inna z poprawek wykreśla zmiany wprowadzone nowelizacją do art. 212. Zmiana ta zakłada wprowadzenie kary do roku więzienia za „tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią".”

Kolejna z zarekomendowanych poprawek dotyczy przepisu przewidującego karanie za fałszowanie wskazań liczników samochodowych. W ostatnich dniach niektórzy eksperci przekonywali, że nowelizacja znosi karalność tzw. przekręcania liczników, poprzez zastąpienie tego czynu innym przestępstwem. Jak zaznaczono w uzasadnieniu poprawki, poprawka ma charakter techniczno-legislacyjny i prowadzi do uporządkowania jednostek redakcyjnych. Zapewniono jednocześnie, że fałszowanie liczników będzie karane.


Komisje senackie: PiS składa 30 poprawek do noweli Kodeksu karnego