zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senackie poprawki do ustawy o substancjach chemicznych odrzucone przez komisję zdrowia

20:28, 14.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Komisja Zdrowia negatywnie zaopiniowała we wtorek dwie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o substancjach chemicznych. Sejm ma zająć się uchwałą Senatu w środę.


Podziel się:   Więcej

Sejmowa Komisja Zdrowia zajęła się rozpatrzeniem uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach oraz niektórych innych ustaw. Wyraziła negatywną rekomendację dla dwóch doprecyzowujących poprawek Senatu.

Nowelizacja ustawy ma na celu dostosowanie prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej. Ponadto reguluje kompetencje i obowiązki inspektora do spraw substancji chemicznych, a po zmianie nazwy – prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych.

Konieczność zmiany ustawy z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach jest podyktowana przede wszystkim zakończeniem 1 czerwca 2017 r. okresu przejściowego, w którym można było stosować klasyfikację i oznakowanie mieszanin z zastosowaniem przepisów 1999/45/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 31 maja 1999 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich, odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania preparatów niebezpiecznych.