zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Senat: Komisja kultury za ustawą o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich

21:25, 17.05.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Senacka komisja kultury i środków przekazu pozytywnie zaopiniowała we wtorek ustawę o ustanowieniu 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Poparła także podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera.


Podziel się:   Więcej

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich w imieniu prezydenta, który podjął inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, przedstawił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

– Ustawa jest odpowiedzią na zgłaszane przez przedstawicieli społeczności lokalnych i władz samorządowych apele i postulaty. Trzy powstania śląskie stanowią końcowy etap w procesie jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym, mają wpływ na kształtowanie się zachodniej granicy odrodzonego państwa. Dla zniszczonej wojną odradzającej się Rzeczpospolitej rejon ten miał ogromne znaczenie. Był to bogaty, nowoczesny okręg przemysłowy o dużym potencjale gospodarczym i ekonomicznym, z tradycją ciężkiej pracy, a także jak się okazało wielkim poczuciu polskości i patriotyzmu – mówił.

Jak zaznaczył, ustawa wskazuje jako datę święta państwowego – Narodowego Dnia Powstań Śląskich – dzień 20 czerwca. – Kwestia daty była przedmiotem dyskusji w ramach prac nad projektem w Sejmie. Wskazany dzień nawiązuje do powszechnej w świadomości Ślązaków daty wkroczenia do Katowic w 1922 r. wojska polskiego na czele z gen. Stanisławem Szeptyckim i uroczystym powitaniu wkraczających oddziałów m.in. przez Wojciecha Korfantego – relacjonował Kolarski.

– Mając na celu oddanie hołdu bohaterom, których odwaga i poświęcenie umożliwiły powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczpospoliej, kultywowanie pamięci o walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o tych trzech zrywach narodowych w świadomości ogólnopolskiej ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym, Narodowym Dniem Powstań Śląskich jest w pełni uzasadnione – wskazał prezydencki minister.


Prezydent Duda: Ślązacy chcieli być częścią Polski i o to walczyli
Poseł–sprawozdawca Violetta Porowska (PiS) dodała, że Sejm w dniu 12 maja ustanowił dzień 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich, „ku czci bohaterów, uczestników trzech powstań śląskich, którzy w latach 1919–1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej". – Właściwie wszyscy posłowie podczas dyskusji podkreślali wagę, wyjątkowość, a co więcej konieczność tego święta – dodała.

Członkowie komisji wyrazili poparcie dla ustawy i jednogłośnie pozytywnie ją zaopiniowali.

Komisja zajęła się także propozycją podjęcia inicjatywy uchwałodawczej w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera.

Przybliżający ją zastępca dyrektora Muzeum Krakowa Jacek Salwiński przypomniał, że 26 grudnia 2023 r. minie setna rocznica śmierci Włodzimierza Tetmajera. – To postać niezwykła, warta upamiętnienia i przypominania. Z jednej strony artysta, którego dorobek jest ważny i istotny dla naszej kultury, dla świadomości Polaków, malarz, autor polichromii w wielu wspaniałych miejscach – w Kościele Mariackim, na Wawelu, w Bieczu, w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. To także człowiek, który bardzo aktywnie działał na rzecz niepodległości Polski – mówił.

– Człowiek ze stanu szlacheckiego, działał na rzecz włączenia stanu plebejskiego do działań niepodległościowych i patriotycznych. To człowiek, który w maju 1917 r. zainicjował rezolucję polskiego koła sejmowego w parlamencie wiedeńskim mówiącą o tym, że dążeniem Polaków jest dążenie do niepodległego państwa z dostępem do morza. I wtedy to było przyjęte z owacją i odebrane jako deklaracja niepodległości – opowiadał.


Prezydent: Pochylam nisko głowę przed bohaterami wszystkimi powstań śląskich
Jak zaznaczył, działalność Tetmajera dzisiaj wydaje się nieco zapomniana. – To był człowiek otwarty na różne stanowiska, na dialog, artysta, mieszczanin, jednocześnie działający aktywnie w ruchu ludowym, zaangażowany w działania niepodległościowe. Przypominanie tej postaci wydaje mi się niezwykle ważne dla naszej świadomości. To inicjatywa Muzeum Krakowa, ale nie tylko samej instytucji kultury, ale myślę społeczności Krakowa szerzej i liczę na jej wsparcie. A ustanowienie roku Włodzimierza Tetmajera przez Senat Rzeczpospolitej miałoby niezwykłe znaczenie dla przypomnienia, upamiętnienia i popularyzacji tej postaci – podkreślił Salwiński.

Senatorowie przychylnie ocenili tę inicjatywę, wskazując m.in. na wagę zaplanowania ogólnokrajowych obchodów związanych z tą postacią. Jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera. Przygotowaniem projektu uchwały w tej sprawie ma się zająć senator Jerzy Fedorowicz (KO).


Senat zajmie się m.in. zmianami w ustawie o służbie zagranicznej