zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat: Komisja rodziny za poprawkami do ustawy o pomocy społecznej

17:28, 08.04.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej opowiedziała się w czwartek za poprawkami do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Nowela zakłada m.in. zwiększenie dodatków za pracę w terenie dla pracowników socjalnych i zaostrzenie kar za nielegalne placówki.


Podziel się:   Więcej

Członkowie komisji zgodnie przyznali, że zmiany zaproponowane w ustawie są korzystne dla systemu opieki społecznej. Jednak zarówno senatorowie PiS, jak i opozycji zaproponowali poprawki do noweli.

Poprawki senatora Ryszarda Majera (PiS) dotyczą m.in. określenia standardów kształcenia na studiach podyplomowych, które pozwalają wykonywać pracę pracownika socjalnego. Zakładają też zmiany terminów wejścia w życie niektórych rozwiązań. Propozycje te poparł także wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Swoją poprawkę zgłosił senator Jan Filip Libicki (PSL-Koalicja Polska). Dotyczy ona rozszerzenia zakresu pomiotów, które mogą zawrzeć umowę z gminą na realizację usług pomocy społecznej o organizacje pozarządowe.

Komisja zaakceptowała też uwagi zgłoszone przez senackie biuro legislacyjne.

Za przyjęciem ustawy z poprawkami senatorowie opowiedzieli się jednogłośnie. Senatorem sprawozdawcą został Ryszard Majer (PiS).

Nowelizacja zwiększa z 250 zł do 400 zł dodatek za pracę w terenie dla pracowników socjalnych. Wprowadza także inne zmiany regulujące wykonywanie zawodu pracownika socjalnego, m.in. umożliwia zdobycie uprawnień do wykonywania tego zawodu przez zdobycie kwalifikacji w ramach ukończenia studiów podyplomowych z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej. Ustalono ścieżkę awansu zawodowego dla pracowników socjalnych i wprowadzono okresowe oceny (z możliwością kwestionowania ich wyników przez pracownika) .Ustawa o OFE i projekt „Tak dla rodziny…” w drugim dniu posiedzenie Sejmu
  
Nowe przepisy wprowadzają także zmianę w ustalaniu wysokości zasiłku okresowego w przypadku osoby samotnie gospodarującej. Obecnie wysokość zasiłku okresowego dla osoby samotnie gospodarującej ustalona jest do wysokości różnicy między kryterium dochodowym tej osoby a jej dochodem – z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie.

Po zmianie zasiłek będzie ustalany do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a jej dochodem – z tym że miesięczna kwota zasiłku nie może być wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Aktualna wysokość kryterium dochodowego na osobę w rodzinie wynosi 528 zł. Dzięki nowemu rozwiązaniu maksymalna wysokość zasiłku okresowego będzie zmieniać się każdorazowo wraz ze zmianą kryteriów dochodowych.

Nowelizacja zakłada także zniesienie odpłatności za usługi w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zniesienie odpłatności obejmuje usługi, które nie są świadczone przez całą dobę w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Nowe przepisy mają także uelastycznić przyznawanie świadczeń niepieniężnych. Wprowadzono możliwość przyznania usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych w trybie pilnym, uzasadnionym nagłą zmianą stanu zdrowia osoby, której będą świadczone. Umożliwiono także wspólne skierowanie małżonków lub rodziców z dorosłymi dziećmi do tego samego domu pomocy społecznej.


Poprawa warunków w placówkach opiekuńczych. Prezydent podpisał ustawę
 

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych