zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat m.in. o ustawie dotyczącej COVID-19 i nowelizacji budżetu na 2020 r.

12:01, 26.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, Twitter

Rozpoczęcie posiedzenia Senatu zostało przesunięte w poniedziałek z godz. 16.00 na 17.00 – poinformowało Centrum Informacyjne Senatu. W porządku obrad m.in. nowela ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 oraz nowela ustawy budżetowej na 2020 r.


Podziel się:   Więcej

Uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja zakłada m.in. wyłączenie z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii personelu medycznego walczącego z epidemią.

Zgodnie z nowymi przepisami nie popełniają przestępstwa lekarze, pielęgniarki i ratownicy, którzy lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścili się czynu zabronionego, chyba, że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności.

Podwyższa pensje personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią do 200 proc. z dotychczasowego 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy.


Senat będzie nadal pracował w sposób hybrydowy
 
 
 
...
 


Sejm uchwalił przepisy mające usprawnić walkę z COVID-19
Nowelizacja zakłada również ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. Będzie można ich zatrudniać w systemie ochrony zdrowia po spełnieniu wymogów ustawowych (np. pod warunkiem posiadania co najmniej trzyletniego doświadczenia zawodowego jako lekarz specjalista).

Według noweli do pracy przy COVID-19 będzie można delegować młodych lekarzy, którzy są w trakcie stażu podyplomowego oraz tych, którzy ukończyli staż podyplomowy, lecz nie uzyskali prawa wykonywania zawodu, bo nie zdali egzaminu końcowego.

Skierowani do udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z epidemią COVID-19 mogą być również m.in. studenci i doktoranci kierunków medycznych oraz osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat ukończyły kształcenie w zawodzie medycznym.


Sejm przyjął informację premiera ws. stanu przygotowań państwa do walki z pandemią
Za nieprzestrzeganie obostrzeń, m.in. dotyczących noszenia maseczek, w noweli przewidziano karanie grzywną.

Wprowadzono także przepis, zgodnie z którym nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.


Prezydent zaprosił premiera i ministrów. Spotkanie w BBN ws. epidemii
Senatorowie zajmą się też nowelizacją ustawy budżetowej na 2020 rok. Powodem zmian jest pandemia koronawirusa, która zmusiła rząd do wielomiliardowych wydatków na ratowanie gospodarki. Sejm zwiększył deficyt budżetowy do ponad 109 mld zł. Ma to pozwolić na stymulację rozwoju gospodarki i walkę ze skutkami COVID-19.

Jeszcze przed pandemią zakładano, że budżet będzie zrównoważony i nie będzie w nim deficytu.

Znowelizowana ustawa przewiduje również, że w tym roku PKB zmniejszy się o 4,6 proc. wobec zakładanego wzrostu o 3,7 proc., a stopa bezrobocia wyniesie 8 procent, czyli o prawie trzy punkty procentowe więcej niż zakładano jeszcze przed pandemią.

W znowelizowanym budżecie państwa zmniejszono wydatki między innymi na środowisko, rybołówstwo oraz Kancelarię Sejmu i Kancelarię Premiera.


Sejm znowelizował tegoroczny budżet podnosząc deficyt do kwoty 109,3 mld zł
W porządku obrad jest też ustawa o doręczeniach elektronicznych. Jej celem jest prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem.

Przewiduje ona, że obywatel będzie miał jeden adres dla całej komunikacji z administracją, skrzynkę e-doręczeniową, która będzie nam służyła do wymiany elektronicznej korespondencji z urzędami.

E-doręczenie będzie równoprawne z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Usługa doręczenia elektronicznego będzie dobrowolna i darmowa. Senatorowie mają też podjąć uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy bitwy o Anglię i jej polskich bohaterów.


Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych