zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Senat odrzucił nowelizację ustawy o rezerwach strategicznych

21:14, 20.01.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Senatorowie opowiedzieli się w czwartek za odrzuceniem w całości nowelizacji ustawy o rezerwach strategicznych, której celem jest rozszerzenie katalogu tych rezerw m.in. o broń, amunicję czy wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.


Podziel się:   Więcej

Za odrzuceniem ustawy głosowało 51 senatorów, przeciw było 46, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Odrzucenie ustawy w całości we wtorek zarekomendowała senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Wniosek w tej sprawie złożył senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld. Poparło go 6 senatorów, przeciwko było 5.

Szejnfeld na wtorkowej komisji zwracał uwagę, że nie wie, „co się dzieje albo co się ma wydarzyć w naszym kraju”, że m.in. broń, amunicja czy wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym „mają się stać nagle tak strategiczne” i „mają przejść pod decyzyjność premiera”, któremu podlega RARS, „a nie ministra obrony narodowej czy ministra spraw wewnętrznych i administracji”.

Jak odkreślał, nie rozumie też, czemu takich zakupów ma dokonywać RARS, a nie Agencja Mienia Wojskowego. W jego ocenie nie ma uzasadnienia, dlaczego kolejny podmiot ma mieć takie kompetencje. Swoje zastrzeżenia powtórzył również podczas czwartkowego posiedzenia plenarnego.


Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy o rezerwach strategicznych
Zastępca szefa KPRM Izabela Antos wskazywała, że proponowane przepisy nie przewidują przejęcia kompetencji od innych instytucji.

– To nie jest też przejęcie asortymentu z innych właściwych agencji, tylko to jest wprowadzenie dodatkowych możliwości dla RARS do nabywania koncesjonowanego sprzętu – podkreśliła.

– Dzięki temu, że RARS będzie miała możliwość zakupienia i utworzenia rezerwy z takiego asortymentu, będziemy mieli możliwość szybkiego reagowania i wyposażania właściwych służb w niezbędny w danym momencie dla nich sprzęt – powiedziała Antos. Nie jest też tak, dodała, że premier „dowolnie dysponuje rezerwami”.

Wskazała ponadto, że asortyment jest wydawany na wniosek uprawnionych podmiotów, tak jak w przypadku rezerw medycznych. Zaznaczyła też, że projekt tej ustawy został opracowany z porozumieniu z MON i MSWiA.

Sejm nowelizację ustawy o rezerwach strategicznych i niektórych innych ustaw uchwalił 13 stycznia. Dwa dni wcześniej projekt noweli został przyjęty przez rząd i wpłynął do Sejmu. Jego wnioskodawcą jest szef KPRM Michał Dworczyk.


Spotkanie u prezydenta ws. ustawy o rezerwach strategicznych
Nowelizacja rozszerzy katalog rezerw strategicznych o dodatkowy asortyment – broń, amunicję, materiały wybuchowe, ładunki miotające oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

RARS przechowuje rezerwy w magazynach, ale może też na podstawie umowy oddać je na przechowanie np. przedsiębiorcy czy organowi administracji. W związku z tym w noweli określono warunki, jakie dany podmiot będzie musiał spełniać do przechowywania nowego rodzaju rezerw.

Nowela wyłączy ponadto stosowanie przepisów trzech ustaw: o broni i amunicji, o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu m.in. bronią, w zakresie ograniczeń i obowiązków „w stosunku do czynności podejmowanych przez RARS w ramach realizacji zadań ustawowych”. Projektodawcy w uzasadnieniu zaznaczyli, że wyłączenie to nie będzie dotyczyło likwidacji rezerw przez Agencję.
Zdaniem projektodawców nowela pozwoli na bardziej efektywne zabezpieczenie państwa na wypadek powstawania zagrożeń, w szczególności o charakterze hybrydowym.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Ustawa o rezerwach strategicznych wraca do senackiej komisji

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych