zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat odrzucił nowelizację w sprawie składania wniosków o „Dobry start” wyłącznie przez internet

21:02, 13.05.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Senat odrzucił w czwartek nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Przewiduje ona, że wnioski o „Dobry start” będą składane wyłącznie przez internet, natomiast realizacją tego programu zajmie się ZUS, a nie samorządy.


Podziel się:   Więcej

Nowe przepisy mają na celu zapewnienie większej efektywności w realizacji programów skierowanych do rodzin z dziećmi. Nowela przewiduje, że Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie, zgodnie z którym wnioski o świadczenie „Dobry start”, czyli tzw. wyprawkę szkolną, będą składane wyłącznie przez internet.

Nowelizacja zakłada ponadto, że tego programu nie będą już realizowały samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha w środę podczas debaty w Senacie przekonywała, że nowelizacja usprawni realizację programu „Dobry Start”, odciąży samorządy i zapewni znaczne oszczędności. Rząd szacuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w latach 2021–31 koszty obsługi programu będą niższe blisko o 488 mln zł.

Senatorowie Magdalena Kochan (KO) i Jan Filip Libicki (KP-PSL) natomiast krytycznie oceniali rozwiązanie przewidujące, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zająć się realizacją programu. Przekonywali m.in., że samorządy bardzo dobrze radziły sobie z tym zadaniem.

Świadczenie „Dobry start” jest wypłacane raz w roku w kwocie 300 zł na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Obecnie z programu korzysta ok. 4,45 mln dzieci.


Premier: „Dobry start” to istotny i dobry program wspierający rodziny